Sağlık çalışanlarında dönüşümcü liderliğin iş yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of transformational leadership on the quality of work life in health care workers
  1. Tez No: 898200
  2. Yazar: BEDRİ ARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dönüşümcü liderlik, günümüzde liderliğin yeniden değerlendirilmesinde en yaygın kullanılan yaklaşımlardan biri olup, iş yaşam kalitesini artırmak için gerekli olan değişim taleplerine uygun bir liderlik modeli sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik davranışının iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, tanımlayıcı bir yöntemle planlanmış ve nicel araştırma metodolojisi kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış ve İstanbul'da bir kamu ve bir özel hastanede çalışan 140 sağlık çalışanı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri sosyo-demografik veri formu, Dönüşümcü Liderlik Ölçeği ve İş Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-23 ve AMOS-18 yazılımları ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, sağlık çalışanlarının Dönüşümcü Liderlik Ölçeği toplam puan ortalaması 3,50±0,89, İş Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması ise 3,23±0,67 olarak tespit edilmiştir. Güvenlik İklimi Ölçeği toplam puan ortalaması 3,85±1,11 ile ortalamanın üzerinde bulunmuştur. En yüksek düzeyde algılanan dönüşümcü liderlik davranışı“zihinsel teşvik”(3,60±1,00) ve en yüksek iş yaşam kalitesi bileşeni“iş kariyer memnuniyeti”(3,46±0,77) olarak görülmüştür. Dönüşümcü liderlik algısının iş yaşam kalitesi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, dönüşümcü liderlerin takipçilerinin kişisel gelişimlerini desteklemelerinin ve ihtiyaçlarına özel ilgi göstermelerinin, iş yaşam kalitesinin gelişimi açısından önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, çalışanların iş yaşam kalitesini yükseltmek için liderlerin değişim yaratmaya ve uygulamaya hazır olmaları, vizyon sahibi olmaları, geleceğe ve uzun vadeli planlara odaklanmaları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership is one of the most widely used approaches in the re-evaluation of leadership today and offers a leadership model that is appropriate for the change demands necessary to improve the quality of work life. The purpose of this study is to reveal the effect of transformational leadership behavior on the quality of work life. The research was planned with a descriptive method and conducted using quantitative research methodology. Questionnaire technique was used as a data collection tool and the research was carried out with 140 healthcare professionals working in a public and a private hospital in Istanbul. The research data were collected using socio-demographic data form, Transformational Leadership Scale, and Quality of Work Life Scale. The data obtained were analyzed with SPSS-23 and AMOS-18 software. According to the findings, the mean total score of the Transformational Leadership Scale was 3.50±0.89 and the mean total score of the Quality of Work Life Scale was 3.23±0.67. The total mean score of the Safety Climate Scale was found to be above the average with 3,85±1,11. The highest perceived transformational leadership behavior was“mental encouragement”(3,60±1,00) and the highest quality of work-life component was“work career satisfaction”(3,46±0,77). It was determined that transformational leadership perception has a positive and significant effect on quality of work life. The findings of the study show that transformational leaders' supporting the personal development of their followers and paying special attention to their needs are important for the development of quality of work life. Therefore, in order to improve the quality of work life of employees, it is of great importance that leaders are ready to create and implement change, have a vision, and focus on the future and long-term plans.