Yüksek doz molibden maruziyetinin teşvik ettiği çok yönlü toksisitenin Allium testi ile araştırılması
Investigation of multidirectional toxicity induced by high-dose molybdenum exposure with Allium test
- Tez No: 898250
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada temel iz element molibdenin Allium cepa L. test materyalinde teşvik ettiği çok yönlü toksisite araştırılmıştır. Fizyolojik (çimlenme yüzdesi, kök uzaması ve ağırlık kazanımı), sitogenetik (mitotik indeks=MI, mikronukleus=MN ve kromozomal anormallikler), biyokimyasal (malandialdehit=MDA, prolin, süperoksit dismutaz=SOD ve katalaz=KAT) ve anatomik parametreler (kök meristematik hücre hasarları) toksisitenin biyo-belirteçleri olarak kullanılmıştır. A. cepa bulbları 1 kontrol ve 3 uygulama olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu bulblar çeşme suyu ve uygulama grubu bulblar ise molibdenin 1000, 2000 ve 4000 mg/L dozlarıyla 72 saat çimlendirilmiştir. Süre sonunda kök uçları toplanmış ve rutin preparasyon işlemleri uygulanarak, gözlem, ölçüm ve analizler için hazır hale getirilmiştir. Sonuçta, en yüksek çimlenme, kök uzaması, ağırlık kazanımı ve MI değeri ile en düşük MN sıklığı, kromozomal anormallik sayısı, MDA ve prolin düzeyi, SOD ve KAT aktivitesi kontrol grubunda (Grup I) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the multifaceted toxicity induced by the essential trace element molybdenum in Allium cepa L. test material was investigated. Physiological (percent germination, root elongation and weight gain), cytogenetic (mitotic index=MI, micronucleus=MN and chromosomal abnormalities=CAs), biochemical (malondialdehyde=MDA, proline, superoxide dismutase=SOD and catalase=CAT) and anatomical (root meristematic cell damages) parameters were used as biomarkers of toxicity. A. cepa bulbs were divided into 4 groups as 1 control and 3 applications. Control group bulbs were germinated in tap water and application group bulbs were germinated with 1000, 2000 and 4000 mg/L doses of molybdenum for 72 hours. At the end of the period, the root tips were collected and made ready for observation, measurement and analysis by applying routine preparation procedures. As a result, the highest germination, root elongation, weight gain and MI value, and the lowest MN frequency, CAs number, MDA and proline levels, SOD and CAT activity were observed in the control group (Group I).