Spor menajerliği sözleşmesi
Sports management contract
  1. Tez No: 898249
  2. Yazar: HACI ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geçmişten günümüze spor, amatör ruhunu büyük bir hızla profesyonelliğe taşımıştır. Profesyonelliğin getirdiği en büyük değişim sporun endüstriyelleşmesi ve sporculara artık hata payı verme tahammülünün bile ortadan kaybolmasıdır. Bunun akabinde bu anlayışa cevap vermeye çalışan sporcular artık antrenmanları konusunda daha fazla bir dikkat içerisine girmiştir. Endüstrileşen spor dallarında sporcular en iyi yerlerde olmak ve en iyi maddi kazançlara ulaşmak istemektedirler. Bunun için sporcular, spora ayırdıkları zamanlarından kısmamak adına, spor hayatlarıyla ilgili işlerinin yürütülmesi amacıyla menajerlerle çalışmaya başlamışlardır. Menajer sporcunun işlerinin düzenlenmesi, ekonomik çıkarlarına uygun hareket edilmesi gibi gereken işlerle uğraşırken, sporcuya sadece yapması gereken işi, sporunu yapmak kalmıştır. Çalışmamızda da incelediğimiz üzere sporcu ile menajer arasında kurulan bu sözleşme menajerlik sözleşmesi olarak ifade edilmektedir. Menajerlik sözleşmesi kanunlarda düzenlenmiş bir sözleşme olmayıp isimsiz bir iş görme sözleşmesidir. Spor menajerliği sözleşmesine uygulanacak hükümler, öncelikle tarafların serbestçe kararlaştırdığı sözleşme hükümleridir. Ancak sözleşmede kararlaştırılmayan bir husus hakkında taraflar arasında çıkabilecek bir ihtilafın bulunması durumunda menajerlik sözleşmesinin bir iş görme sözleşmesi olması sebebiyle TBK m.502/II hükmü uyarınca niteliğine uygun düştüğü ölçüde vekalet sözleşmesine ilişkin hükümler kıyasen uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, sport has carried its amateur spirit to professionalism with great speed. The biggest change brought by professionalism is the industrialisation of sports and the disappearance of even the tolerance to give athletes a margin of error. Subsequently, athletes who try to respond to this understanding have now paid more attention to their training. In industrialised sports branches, athletes want to be in the best places and reach the best financial gains. For this reason, athletes have started to work with managers in order to carry out their business related to their sports life in order not to cut back on the time they devote to sports. While the manager deals with the necessary tasks such as organising the athlete's affairs and acting in accordance with his/her economic interests, the athlete is only left to do what he/she should do, which is to do his/her sport. As we have examined in our study, this contract established between the athlete and the manager is referred to as a management contract. The management contract is not a contract regulated by law, but it is an unnamed contract of employment. The provisions applicable to the sports management contract are primarily the provisions of the contract freely agreed by the parties. However, in the event of a dispute between the parties regarding a matter not agreed in the contract, since the management contract is a contract of performance of labour, in accordance with Article 502/II of the TCO, the provisions regarding the contract of attorney shall be applied by analogy to the extent appropriate to its nature.