Using equitable optimization for the hazmat transport network design problem
Tehlikeli madde taşıma ağı tasarımı problemi için eşitlikçi eniyileme yaklaşımı
- Tez No: 898330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tehlikeli maddelerin taşınması, nüfus merkezlerinin karşılaştığı risk nedeniyle zorlu bir problemdir. Nüfus merkezlerine yönelik risklerin adil bir şekilde dağıtılması karar vericiler için de önem arz etmektedir. Bu problem çok amaçlı eşitlikçi eniyileme problemi şeklinde ele alınarak, farklı nüfus merkezlerinin maruz kaldığı risk değerleri enazlanmaktadır. Ortaya çıkan çok amaçlı karma tam sayılı doğrusal programlama modeli, her biri farklı verimlilik (toplam risk) ve adalet (risk dağılımı) seviyelerine sahip eşitlikçi baskın çözümler bulmak için çözülmektedir. Ayrıca, problemin gürbüz programlama uzantısı tartışılıp, bu yaklaşımın belirsizlik altında faydalı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The shipment of hazardous materials is challenging due to the risk the population centers face during transportation. The policy makers often have concerns for ensuring a balanced allocation of the risks to the population centers. We structure this problem as an equitable optimization problem with multiple objectives aiming to minimize the risk exposure of different neighborhoods. The resulting multiobjective mixed integer linear programming problem is solved to provide equitably nondominated solutions, each with different levels of efficiency (total risk) and fairness (allocation of risk). Moreover, a robust programming extension is discussed and shown to be valuable under uncertainty.