Effects of top-soil properties on seismic deformations of underground structures
Altyapılarda yüzey zemini özelliklerinin sismik deformasyon davranışına etkisi
  1. Tez No: 898341
  2. Yazar: FATMANUR ERCİYES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüneller, metro istasyonları ve boru hatları gibi yeraltı yapıları modern kent yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yapıların tasarım ve inşa prensipleri geliştikçe, deprem sırasındaki davranışları daha önemli bir konu haline gelmiştir. Üst yapıların aksine, yer altı yapılarının depreme tepkisi yapının iç kuvvetleri tarafından değil, etkileşim içinde olduğu zemin tarafından kontrol edilir. Buna ek olarak, yapının tepkisi yapısal parametrelerden ve beklenen deprem özelliklerinden etkilenir. Özellikle gömülme derinliği yapının sismik tepkisini etkileyen ana parametrelerden biridir. Deneyimler, deprem sırasındaki davranışın derinlik arttıkça nispeten daha iyi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, gömülme derinliği boyunca zemin olarak tanımlanan yüzey zemini özelliklerinin yeraltı yapısı davranışı üzerindeki etkisi nispeten az çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, yüzey zemininin mukavemet ve plastisitesindeki değişikliklerin deprem uyarımı altında yeraltı yapılarının davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, serbest alan deformasyonlarını belirlemek için farklı yüzey zemini senaryoları ile tek boyutlu zemin tepki analizleri gerçekleştirilmiş ve bu senaryolardaki zemin yapı etkileşimi tepki davranışı iki boyutlu sözde statik analizler ile incelenmiştir. Ayrıca, yüzey zemini özelliklerinin davranış üzerindeki baskın etkilerini belirlemek için, kohezyonlu zeminlerin karmaşık yapılarının önemli parametreleri olan kayma dalgası hızı, kayma mukavemeti ve plastisite indeksindeki değişimlere odaklanılmıştır. Araştırmaların sonuçları, serbest arazi koşullarında zeminin farklı deformasyonunun yapının yüksekliği boyunca maruz kaldığı farklı deformasyona oranı olarak tanımlanan bükülme oranının farklı yüzey zemini özellikleriyle değişimini ve bu değişimde baskın rol oynayan zemin özelliğini tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Underground structures have become an indispensable part of modern urban life, such as tunnels, metro stations and pipelines. As the design and construction of these structures evolve, their behavior during earthquakes has become an increasingly significant consideration. Contrary to above-ground structures, the earthquake response of underground structures is not controlled by the internal forces of the structure but by the ground with whom it is in interaction. In addition, the response of the structure is influenced by the structural parameters and the expected earthquake characteristics. In particular, the depth of burial is one of the main parameters affecting the seismic response of the structure. Experience shows that the behavior during an earthquake is relatively better with increasing depth. However, the effect of surface soil characteristics, defined as soil along the burial depth, on underground structure behavior has been relatively understudied. The purpose of this study is to investigate the effect of changes in the strength and plasticity of the surface soil on the behavior of underground structures under earthquake excitation. For this purpose, one-dimensional soil response analyses were performed with different surface soil scenarios to determine the free field deformations, and the soil structure interaction response behavior in these scenarios was investigated by two dimensional pseudo-static analyses. In addition, to determine the dominant effects of surface soil properties on the behavior, the changes in shear wave velocity, shear strength and plasticity index, which are important parameters of the complex structures of cohesive soils, were focused on. The results of the investigations are a description of the variation of the racking coefficient, which is defined as the ratio of the differential deformation of the soil in free field conditions to the differential deformation experienced by the structure along its height, with different surface soil properties and the soil property that plays the dominant role in this variation.