Video bul-getirin veri genişletilmesi ve bilgi grafikleri ile iyileştirilmesi
Improving video retrieval with data expansion and knowledge graphs
- Tez No: 898347
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son zamanlardaki video-metin çoklu model yaklaşımları, erişim görevlerinde iyi sonuçlar sağlamaktadır. Ancak genel verilerdeki dahili farklılıklar nedeniyle alana özgü durumlarda performans düşebilmektedir. Derin öğrenme modelleri veriye aç yöntemler olduğundan dolayı otomatik veri artırma bir çözüm olabilmektedir. Alana özel veriler, dahili yapılandırılmış bilgilere sahiptir ve bul-getir performansını artırmak için kullanılabilmektedir. Dolayısıyla başka bir seçenek de bu yapılandırılmış bilgiyi bul-getir performansını artırmak için kullanmaktır. Bu çalışmada yemek pişirme videoları için bir otomatik veri toplama hattı oluşturmaktayız. Daha sonra bilgi grafiklerinin alana özgü bilginin kullanılmasına nasıl bir çözüm olabileceğini incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Recent video-text multimodel approaches provide good results on retrieval tasks. However, the performance of domain-specific cases might be decreased because of internal differences with generic data. Since deep learning models are data-hungry methods, automatic data augmentation can be a solution. Domain-specific data has internal structured information and can be used to increase the retrieval performance. Hence another option is using this structured information to boost the performance of the retrieval. In this work, we show an automatic data expansion pipeline for cooking videos. Then we investigate how utilizing domain-specific knowledge graphs can be a solution.