Spor etkinliklerinin proje yönetimi süreçlerinde kritik başarı faktörlerinin araştırılması
Investigation of critical success factors and project management processes in sports events
  1. Tez No: 898367
  2. Yazar: BURÇAK AKANSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı birer proje olarak değerlendirilen spor etkinliklerinin yönetim süreçlerini, paydaşlarını ve başarı kriterleri ile kritik başarı faktörlerine ek olarak etkinlik yöneticisinin yeterliliklerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda proje yönetimi perspektifinden spor etkinlikleri değerlendirilerek etkinlik yöneticilerinin yeterlilikleri ile etkinlik paydaşlarının araştırılması ve bunların süreç ve başarıya etkisinin anlaşılması amaçlanmıştır. Betimsel bir araştırma olan bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi için amaçlı örnekleme yöntemi olan ölçüt örnekleme tercih edilmiş ve çalışmaya Türkiye'de faaliyet gösteren etkinlik şirketlerinden spor etkinlikleri organize edenler dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden şirketlerde görev yapan etkinlik yöneticileri, müşteri temsilcileri, strateji direktörleri ve şirket sahipleri ile yarı yapılandırılmış, yüz yüze ya da çevrim içi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analize ve içerik analizine tabi tutularak katılımcıların Türkiye'deki etkinlik şirketlerinin gerçekleştirdiği spor etkinliklerinin yönetim süreci, paydaşları, başarı kriterleri ve kritik başarı faktörleri ile spor etkinliği kavramı ve etkinlik yöneticisinin yeterlilikleri hakkındaki görüşleri ortaya konmuştur. Bu çalışma sonucunda etkinlik yöneticilerinin yeterlilikleri ile etkinlik paydaşlarının etkinlik yönetim süreci ve başarısına etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the management processes, stakeholders and success criteria, critical success factors of sport events, which are considered as projects, as well as the competencies of the event manager. In this context, sports events are examined from the perspective of project management, and event managers' competencies and event stakeholders are investigated and it is also researched whether they affect the management process and success. The data collection method in this descriptive study is in depth interviews. Criterion sampling, a purposive sampling method, is used to select the participants. Event companies which operate in Türkiye and have organized sports events are included. Semi-structured, face-to-face and online interviews are made with event managers, account executives, strategy directors and owners of the event companies which accept to participate in the study. Descriptive analysis and content analysis are applied to the data collected and the study has revealed the participants' opinions on sports event concept and the competencies of the event manager as well as the management processes, stakeholders, success criteria and critical success factors of the sports events organized by the event companies in Türkiye. As a result of this study, it is concluded that event managers' competencies and the event stakeholders have an impact on the event management process and success.