Biyouyumluluk için CVD/CVI yöntemiyle üretilen karbon/karbon kompozitlerin araştırılması
Investigation of carbon/carbon composites produced by CVD/CVI method for biocompatibility
- Tez No: 898401
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞÜKRAN DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üç boyutlu örgü yapısındaki karbon fiber preformlar etrafında Kimyasal Buhar Biriktirme-İnfiltrasyonu (CVD-CVI) yöntemi ile pirolitik karbon matrisi oluşturarak karbon/karbon kompozit yapılar elde edilmiştir. Ardından üretilmiş olan C/C kompozitler iki gruba ayrılmış, bir gruba CVD yöntemi ile SiC (silisyum karbür) kaplama yapılmıştır. Kaplamalı ve kaplamasız numuneler ayrı ayrı incelenmiştir. Bu malzemelerin canlı vücudunda implant olarak kullanılabilmesi için yapısal, termal, mekanik ve stotoksisite gibi testlere tabii tutularak biyouyumlulukları araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study , carbon/carbon composite structures were obtained by creating a pyrolytic carbon matrix around three-dimensional woven carbon fiber preforms using the Chemical Vapor Deposition-Infiltration (CVD-CVI) method. Subsequently, the produced C/C composites were divided into two groups, with one group being coated with SiC (silicon carbide) using the CVD method. Both coated and uncoated samples were examined separately. To determine the suitability of these materials for use as implants in living bodies, their biocompatibility was investigated through structural, thermal, mechanical, and cytotoxicity tests.