Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı ve sportif yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi
Examination of exercise addiction and sports life satisfaction levels of faculty of sports sciences students
- Tez No: 898443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU GÖNENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Araştırmada spor bilimleri fakültesi öğrencilerin, egzersiz bağımlılığı ve sportif yaşam doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 213 kadın, 188 erkek olmak üzere toplam 401 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Demografik Bilgi Formu”, Tekkurşun Demir, Hazar ve Cicioğlu (2018) tarafından geçerlik ve güvenirlik analizi yapılan“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”, Somoğlu ve Cihan (2022) tarafından Türk kültürüne adapte edilen“Sportif Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili bağımsız grupların karşılaştırılması için T-testi, ikiden fazla bağımsız gruplar için ANOVA ve ölçek verileri ve ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık tespit edilen gruplarda, farkın kaynağını bulmak için Post-Hoc (Games Howell) testinden faydalanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların egzersiz bağımlılığı tanımlayıcı değerlerine bakıldığında (x̄ =47,22) olup ileri düzey riskli egzersiz bağımlılığı seviyesine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin; aşırı odaklanma ve duygu değişimi alt boyutu (x̄=25,43) ileri düzey, bireysel sosyal ihtiyaçların ertelenmesi ve çatışma alt boyutu (x̄= 13,39) orta düzey, tolerans gelişimi ve tutku alt boyutu (x̄= 8,38) orta düzey gruplarda yer aldıkları gözlemlenmiştir. Egzersiz bağımlılığı ve sportif yaşam doyumu ölçeklerinde, cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the exercise addiction and sports life satisfaction levels of sports sciences faculty students in terms of various variables. Method: A total of 401 students, 213 women and 188 men, studying at Kocaeli University Faculty of Sports Sciences during the 2023-2024 academic year, participated in the research. As a data collection tool in the research;“Demographic Information Form”,“Exercise Addiction Scale”, whose validity and reliability analysis was performed by Tekkurşun Demir, Hazar and Cicioğlu (2018), and“Sports Life Satisfaction Scale”adapted to Turkish culture by Somoğlu and Cihan (2022), were used. In the analysis of the data, T-test was used to compare two Independent groups, ANOVA for more than two independent groups, and Pearson correlation test was used to determine the relationship between the scale data and scale sub-dimensions. In groups where a significant difference was detected, Post-Hoc (Games Howell) test was used to find the source of the difference. Results: When the exercise addiction descriptive values of the participants were examined (x̄ = 47.22), it was concluded that they had an advanced level of risky exercise addiction. Sports sciences faculty students; excessive focus and change of emotions sub-dimension (x̄=25.43) is advanced level, postponement of individual social needs and conflict sub-dimension (x̄= 13.39) is intermediate level, tolerance development and passion sub-dimension (x̄= 8.38) is intermediate level It was observed that they took part in groups. There was no significant difference in the exercise addiction and sports life satisfaction scales according to gender (p>0.05).