Mesane doluluğunun kan basıncına etkisi
Effect of bladder fullness on blood pressure
  1. Tez No: 898442
  2. Yazar: FATMA GÜL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 2 farklı örneklem grubu üzerinde; normotansif ve hipertansif hastaların mesane doluluğu ve kan basıncı arasındaki farkı incelemek amacıyla yapıldı. Kan basıncı, cıvalı sphygmomanometer ile ölçüldü. İlk örneklemde (N=70) sırasıyla normotansif bireylerin idrar çıkışı sonrası 5 dk dinlendirilerek (boş mesane) ölçülen KB değeri kaydedildi. İlk ölçümün ardından bireylere 1000 ml-oral su içirilerek bekletildi ve birey idrara sıkıştığını belirttiğinde (dolu mesane) KB değeri tekrar ölçüldü ve kaydedildi. Daha sonra bireylerin mesanesini tekrar boşaltıp (idrar çıkışı sonrası) dinlendirilerek boş mesane ile ölçülen KB değeri tekrardan kaydedildi. İkinci örneklemde (N=80) ilk örneklemdeki işlemler sırasıyla tekrardan ölçüldü ve kaydedildi. Elde edilen bulgulara göre ilk ölçüm yaptıktan sonra, ikinci yapılan ölçümle; mesane doluluğunun sistolik kan basıncını arttırdığı ve bu artışın normotansif bireylerde 7.85±0.002 mmHg, hipertansif olan kişilerde artış sistolik kan basıncında ortalama 7.81±0.002 mmHg olduğu görüldü. İkinci ölçümden sonra yapılan üçüncü ölçümde ise mesanenin boşaltılmasının arkasından sistolik kan basıncında düşüş görüldü. Bu düşüş; normotansif kişilerde 8.12±0.07 mmHg; hipertansif kişilerde 6.99±0.06 mmHg'dır. Mesane doluluğunun diyastolik kan basıncında yaptığı değişiklikler her ölçüm zamanında incelendiğinde; boş mesane ile ölçüm yaptıktan sonra yapılan ikinci ölçüm sonucunda, mesane doluluğunun diyastolik kan basıncını arttırdığı ve bu artışın normotansif kişilerde 5.97±0.11 mmHg; hipertansif kişilerde ortalama 6.53±0.11 mmHg olduğu görüldü. İkinci ölçüm sonrası yapılan üçüncü ölçüm sonucuna göre de, mesane boşaltıldıktan sonra diyastolik kan basıncında düşüş görüldü. Bu düşüş; normotansif kişilerde 4,88±0,04 mmHg, hipertansif kişilerde 5.42±0.04 mmHg olmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada mesane doluluğunun kan basıncını arttırdığı; normotansif ve hipertansif bireylerdeki sistolik ve diyastolik kan basınçlarındaki artış ortalama 5-10 mmHg olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the difference between bladder fullness and blood pressure in two different sample groups; normotensive and hypertansive patients. Blood pressure was measured with a mercury sphygmomanometer. In the first sample (N=70), the blood pressure value of normotensive individuals was measured after urination and then 5 minutes of rest (empty bladder). After the initial measurement, individuals were given 1000 ml of oral water and asked to wait until they felt the urge to urinate (full bladder), at which point the blood pressure value was measured again and recorded. Subsequently, after emptying their bladders (post-voiding), the blood pressure value was measured again with an empty bladder after resting. In the second sample (N=80), the sample procedures as the first sample were repeated and recerded. According to the findings, after the first measurement, it was observed that bladder fullness increased systolic blood pressure, with an average increase of 7.85±0.002 mmHg in normotensive individuals and 7.81±0.002 mmHg in hypertensive individuals in the second measurement. In the third measurement after the second one, a decrease in systolic blood pressure was observed after emptying the bladder. This decrease was 8.12±0.07 mmHg in normotensive individuals and 6.99±0.06 mmHg in hypertensive andividuals. When the changes in diastolic blood pressure caused by bladder fullness were examined at each measurement time, it was observed that bladder fullness increased diastolic blood pressure in the second measurement after measuring with an empty bladder, with an increase of 5.97±0.11 mmHg in normotensive individuals and an average increase of 6.53±0.11 mmHg in hypertensive individuals. According to the third measurement after the second one, a decrease in diastolic blood pressure was observed after emptying the bladder. This decrease was 4.88±0.04 mmHg in normotensive individuals and 5.42±0.04 mmHg in hypertensive individuals. In conclusion, this study found that bladder fullness increased blood pressure, with an average increase of 5-10 mmHg in systolic and diastolic blood pressure in normotensive and hypertensive individuals.