Linear and circular polarized circular array antennas utilizing orbital angular momentum for wireless applications at 6.5 GHz band
6.5 GHz bandında kablosuz uygulamalar için yörüngesel açısal momentum kullanan lineer ve dairesel polarize dairesel dizili antenler
  1. Tez No: 898446
  2. Yazar: İREM AYLİN DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde 6.5 GHz frekans bandında Yörüngesel Açısal Momentum (OAM) oluşturabilen dairesel dizi antenlerin tasarım, üretim ve performans değerlendirmesi incelenmektedir. RO4003 malzemesi kullanılarak, biri doğrusal polarizasyon, diğeri dairesel polarizasyon için olmak üzere iki set 4 elemanlı dairesel anten dizisi oluşturulmuştur. HFSS simülasyonları, bu antenlerin 6.5 GHz'de l = \pm1$ mod numaralı girdap dalgaları üreterek kapasiteyi iki katına çıkarabildiğini ve 4.4 dBi'nin üzerinde kazanç elde edebildiğini göstermiştir. Antenler, yüksek hassasiyet sağlayan LPKF Devre Kartı Çizici ProtoMat S63 ile üretilmiştir. Yankısız odada yapılan ölçümler, dairesel polarize antenlerin üstün spektral verimlilik ve enterferans dayanıklılığını vurgulayarak performanslarını doğrulamıştır. Yankısız odada yapılan ölçümler, antenlerin performansını doğrulamış ve OAM üreten dairesel polarizasyonlu antenlerin üstün spektral verimliliğini vurgulamıştır. Bu araştırma, OAM'nin kablosuz iletişimdeki uygulanabilirliğini artırarak spektral verimlilik ve dayanıklılığı iyileştirme potansiyelini ortaya koymaktadır. Gelecek çalışmalar, çapraz iletim hatları ekleyerek 4 portlu bir anten geliştirmeyi ve daha yüksek dereceli OAM modları üretmek için dizi eleman sayısını artırmayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the design, fabrication, and performance evaluation of circular array antennas capable of generating Orbital Angular Momentum (OAM) at 6.5 GHz. Two sets of 4-element circular antenna arrays, one for linear polarization and the other for circular polarization, were constructed using RO4003 material. HFSS simulations showed these antennas can double the capacity at 6.5 GHz by generating vortex waves with mode numbers l = +-1 and achieve gains over 4.4 dBi. The antennas were fabricated with an LPKF Circuit Board Plotter ProtoMat S63, ensuring high precision. Measurements in an anechoic chamber validated their performance, highlighting the superior spectral efficiency of circularly polarized antennas generating OAM. Prototypes were tested, demonstrating effective OAM-enabled radio links and phase distribution patterns consistent with vortex wave theory. This research advances OAM in wireless communications, showing its potential to enhance spectral efficiency and robustness. Future work includes developing a 4-port antenna by adding cross transmission lines and increasing the number of array elements to generate higher-order OAM modes.