Beden Eğitimi öğretmenlerinde kas iskelet sistemi problemleri, iş doyumu ve çalışabilirlik düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal system problems, job satisfaction and workability among Physical Education Teachers
- Tez No: 898445
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beden Eğitimi Öğretmenlerinde Kas İskelet Sistemi Problemleri, İş Doyumu ve Çalışabilirlik Düzeyinin Değerlendirilmesi Beden eğitimi öğretmenlerinde kas iskelet sistemi problemleri, iş doyumları ve çalışabilirliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya Isparta ilinde özel ve devlet okullarında görev yapan 176 beden eğitimi öğretmeni katıldı. Kas iskelet sistemi problemlerini değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi, çalışabilirliklerini değerlendirmek için Çalışabilirlik İndeksi, yaşam kalitesini değerlendirmek için Yaşam Kalitesi Kısa Form-12 ve iş doyumunu değerlendirmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinde en çok %42,61'inde bel ağrısı, %31,79'unda sırt ağrısı, %31,25'inde boyun ağrısı, %22,73'ünde sağ diz ağrısı, %18,19'unda sol diz ağrısı olduğu bildirilmiştir. Çalışabilirlik indeksi ile hastalık varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,028). Minnesota İş Tatmin Ölçeği Genel Skoru ile düzenli ilaç kullanımı (p= 0,0000) ve hastalık varlığı (p= 0,0000) verileri ile arasında anlamlı bir ilişki vardır. Minnesota İş Tatmin Ölçeği İçsel Skoru'nun düzenli ilaç kullanımı ile arasında anlamlı bir ilişki vardır (p=0,0000). Minnesota İş Tatmin Ölçeği Dışsal Skoru'nun 3 değerinin hastalık varlığı (p=0,0000) ve düzenli ilaç kullanımı (p=0,0000) ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Minnesota İş Tatmin Ölçeği Dışsal Skoru'nun 0-2,99 değerinin düzenli ilaç kullanımı ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,0455). Minnesota İş Tatmin Ölçeği Dışsal Skoru'nun cinsiyet ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Musculoskeletal System Problems, Job Satisfaction and Workability among Physical Education Teachers To evaluate musculoskeletal problems, job satisfaction and employability of physical education teachers. 176 physical education teachers working in private and public schools in Isparta province participated in the study. Cornell Musculoskeletal Disorder Questionnaire was used to assess musculoskeletal problems, Workability Index was used to assess employability, Quality of Life Short Form-12 was used to assess quality of life, and Minnesota Job Satisfaction Scale was used to assess job satisfaction. Among physical education teachers, the most common reported symptoms were back pain in 42.61%, back pain in 31.79%, neck pain in 31.25%, right knee pain in 22.73%, and left knee pain in 18.19%. A significant relationship was found between the Workability Index and the presence of disease (p=0,028). There was a significant relationship between the Minnesota Job Satisfaction Scale General Score and regular medication use (p= 0,0000) and disease presence (p= 0,0000) data. There was a significant relationship between the Minnesota Job Satisfaction Scale Intrinsic Score and regular medication use (p= 0,0000). A significant relationship was found between the value of 3 of the Minnesota Job Satisfaction Scale Extrinsic Score and the presence of disease (p=0.0000) and regular medication use (p=0.0000). A significant relationship was found between the value of 0-2.99 of the Minnesota Job Satisfaction Scale Extrinsic Score and regular medication use (p=0.0455). A significant relationship was found between the Minnesota Job Satisfaction Scale Extrinsic Score and gender (p=0.005).