Plazma amino asit düzeylerinin biyolojik varyasyonu
Biological variations of plasma amino acids
  1. Tez No: 898489
  2. Yazar: MESUT FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU İŞBİLEN BAŞOK, UZMAN DENİZ İLHAN TOPCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda insan plazma amino asit düzeylerinin biyolojik varyasyon değerlerinin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Avrupa Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonu Biyolojik Varyasyon Çalışma Grubu'na göre planlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı çalışanları arasından 18-50 yaş aralığında görünürde sağlıklı 33 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Gönüllülerden 6 ardışık hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere kan numuneleri alındı. Serum örnekleri aynı gün çalışılarak kişilerin sağlık durumu kontrol edildi. Plazma örnekleri ise ayrılarak -80 oC'de analiz edilinceye kadar saklandı. Tüm örneklerin alımı tamamlandıktan sonra örneklerin tamamı tek bir seferde çalışılarak plazma amino asit düzeyleri analiz edildi. Bulgular: Birey içi biyolojik varyasyon verileri %10-102 aralığında olmak üzere aritmetik ortalaması %19.8 izlenmiştir. Bireyler arası biyolojik varyasyon %10-101 aralığında olmak üzere aritmetik ortalaması %20.8 izlenmiştir. Bireysellik indeksi 0.6-1.2 aralığında, referans değişim değerleri ise %33.2-282 aralığında izlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda bireysellik indeksi genel olarak düşük-orta bireysellik indeksi aralığında dağılım göstermekle birlikte yüksek bireysellik indeksi gösteren amino asit izlenmemiştir. Bu aralıkta referans aralıklarının bir bireyde olağandışı sonuçların saptanmasında değeri sınırlıdır. Bu nedenle, plazma amino asit düzeyi takibinde seri sonuçların referans değişim değerleri ile karşılaştırılması tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine the biological variation values of human plasma amino acid levels. Materials and Methods: The study was planned according to the European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine Biological Variation Study Group. 33 healthy volunteers aged between 18 and 50 years were recruited from the Medical Biochemistry Laboratory of Izmir Tepecik Training and Research Hospital. Blood samples were collected from the apparently healthy volunteers once a week for 6 consecutive weeks. Serum samples were analysed on the same day and the health status of the subjects was checked. Plasma samples were separated and stored at -80 oC. All of the stored 6-week samples were analysed at one time and plasma amino acid levels were obtained. Results: Intra-individual biological variation data ranged from 10-102% with a mean of 19.8%. Inter-individual biological variation was in the range of 10-101% with a mean of 20.8%. Individuality index was in the range of 0.6-1.2 and reference variation values were in the range of 33.2-282%. Conclusion: In our study, the individuality index was generally distributed in the low-medium individuality index range, but no amino acid with high individuality index was observed. In this range, reference intervals have limited value in detecting unusual results in an individual. Therefore, it is recommended that serial results should be compared with reference change values when monitoring plasma amino acid levels.