Solucan gübresinin sarıçam (Pinus sylvestris L.) fidanlarının gelişimi üzerine etkisi
Effect of vermicompost on growth of scots pine (Pinus sylvestris L.) saplings
  1. Tez No: 898495
  2. Yazar: UFUK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Çankırı Kenbağ Orman Fidanlığı'ndan temin edilen 1+0 yaşlı tüplü sarıçam (Pinus sylvestris L.) fidanları kullanılmıştır. Deneme hazırlanan 4 [1-Kontrol (%70 Toprak + %20 Torf +%10 pomza), 2- SG1 (%67,5 Toprak + %2,5 Solucan Gübresi + %20 Torf + %10 pomza), 3-SG2 (%65 Toprak + %5 Solucan Gübresi + %20 Torf + %10 pomza), 4-SG3 (%60 Toprak + %10 Solucan Gübresi + %20 Torf + %10 pomza] farklı yetiştirme ortamında 40 tekerrürlü olarak (toplam 160 adet saksıda) tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme 11/03/2022 tarihinde kurulmuş olup, 29/10/2022 tarihinde sökümler (vejetasyon başlangıç ve bitiş süresi esas alınmış) gerçekleştirilmiştir. Denemenin sonunda ilk fidan boyu uzunluğu ile son fidan boyu uzunluğu arasındaki fark ve ilk kök boğazı ölçümü ile son kök boğazı ölçümü arasındaki fark istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Diğer taraftan fidan yaş ve kuru ağırlığı ile kök yaş ve kuru ağırlığı da istatiksel olarak önemsiz bulunurken fidan kök uzunluğu ile klorofil-a, klorofil-b, klorofil-a+b, karotenoid ve yaprak nisbi nem içeriği istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Sonuçlar incelendiğinde yetiştirme ortamına solucan gübresi uygulanırken doz ayarının yapılması gerektiği belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının gelecekte yapılacak benzer çalışmalara altlık oluşturacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 1+0-year-old Scots pine (Pinus sylvestris L.) seedlings obtained from the Çankırı Kenbağ Forest Nursery were used. The experiment was conducted in four different growing media [1-Control (70% Soil + 20% Peat + 10% Pumice), 2-SG1 (67.5% Soil + 2.5% Vermicompost + 20% Peat + 10% Pumice), 3-SG2 (65% Soil + 5% Vermicompost + 20% Peat + 10% Pumice), 4-SG3 (60% Soil + 10% Vermicompost + 20% Peat + 10% Pumice)] with 40 repetitions (a total of 160 pots) according to a randomized plots trial design. Trial was established on November 3, 2022, and the dismantling was carried out on October 29, 2022, based on the start and end dates of vegetation. The differences between the initial and final seedling height and the initial and final root collar measurements were found to be statistically insignificant. Additionally, seedling fresh and dry weight and root fresh and dry weight were also found to be statistically insignificant. However, root length, chlorophyll-a, chlorophyll-b, chlorophyll-a+b, carotenoid and leaf relative moisture content were found to be statistically significant. The results revealed that the application of vermicompost to the growing media requires a dosage adjustment. This study will serve as a basis for similar future studies.