Türkiye'de Lions ve Rotary Kulüpleri'nin kuruluşu
Establishment of Lions and Rotary Clubs in Turkey
  1. Tez No: 898563
  2. Yazar: ZEYNEP ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uluslararası İlişkiler sürekli olarak kendini yenileyen bir bilim dalıdır. Bu bağlamda uluslararası ilişkileri oluşturan kavramlar ve faktörlerde sürekli olarak değişiklik göstermektedir. İki ülke arasında askeri bir çatışmanın varlığı durumunda izlenilen politikalar farklı iken askeri çatışmanın olmadığı ancak güç kavramının ön planda olduğu dönemlerde izlenilen politikalar farklıdır. Herhangi bir ülkenin bir diğer ülkeye karşı yürüteceği politikalar ilk etapta bütünlüğünün korunmasına yönelik politikalardan oluşmaktadır. Ancak politikaları belirleyen unsurlar sadece devlet yetkilileri ile sınırlı kalmamaktadır. Toplumda dolaylı yoldan dâhil olduğu bu politikalar uzun vadede şekil almaktadır. Toplumlar birçok kavramı ve kuruluşlar hakkında farklı algılar oluşmasına oldukça müsait yapılardır. Farklı algıların oluşması kavramlar ve kuruluşlar için adeta bir etiket oluşması anlamına gelmektedir. Türkiye'de farklı algıların oluşturduğu etiketi üzerinden koparıp atamayan birçok kavram mevcuttur. Bu kavramlardan bir tanesi de şüphesiz ki“Masonluk”kavramıdır. Masonluğun şeffaf bir yapıda olmadığı düşüncelerinden kaynaklı kolaylıkla kazandığı ve uzun yıllardan beri üzerinde taşıdığı birçok farklı etiket bulunmaktadır. Masonluk ile bütünleştirilmiş birçok kuruluş bulunmaktadır. Uluslararası Lions ve Rotary Kulüpleri de masonluk etiketleri ile bütünleştirilmiş ve toplumda farklı algıların odağı haline gelmiştir. Çalışmada Lions ve Rotary Kulüplerinin kuruluş aşamaları incelenmiş ve masonluk etiketleri ile beraber literatürde bütün olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
International Relations is a field that continuously renews itself. In this context, the concepts and factors that constitute international relations are constantly changing. Policies pursued during a military conflict between two countries differ from those pursued during periods where there is no military conflict but the concept of power is prominent. Initially, a country's policies towards another country are focused on maintaining its own integrity. However, the factors that determine policies are not limited to state officials alone. The policies, which are indirectly influenced by society, shape over the long term. Societies are highly prone to forming various perceptions about concepts and organizations. The emergence of different perceptions essentially creates labels for these concepts and organizations. In Turkey, many concepts cannot shake off the labels created by these varying perceptions, and one such concept is undoubtedly“Freemasonry.”Freemasonry has acquired and carried numerous different labels over the years, largely due to the perception that it lacks transparency. There are many organizations associated with Freemasonry. International Lions and Rotary Clubs, too, have been integrated with the Freemasonry label and have become focal points of different perceptions in society. This study examines the founding stages of Lions and Rotary Clubs and discusses them in the context of Freemasonry labels within the literature.