Uçaklarda yaklaşma ve iniş sistemlerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of aircraft approach and landing systems
- Tez No: 898564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez kapsamında geçmişten günümüze gelişmekte olan yaklaşma ve iniş sistemlerinden ILS, MLS ve GLS detayları ile tanıtılarak birbirlerine göre avantajlı ve dezavantajlı oldukları durumlar değerlendirilmiştir. Ayrıca, üç yaklaşma ve iniş sisteminin çalışma prensibine uygun şekilde üretilen verileri kullanarak otomatik iniş yapabilen algoritmalar geliştirilmiş ve bu algoritmalar için örnek senaryoların simülasyonları yapılarak sistemlerin çalışma prensipleri detaylı şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, ILS, MLS and GLS, which are the approach and landing systems that have been developing from past to present, are introduced in detail and their advantages and disadvantages compared to each other are evaluated. In addition, algorithms capable of automatic landing were developed using the data produced in accordance with the operating principles of the three approach and landing systems, and the operating principles of the systems were explained in detail by simulating sample scenarios for these algorithms.