Cemile Sümeyra'nın edebî kişiliği ve eserleri
Cemile Sümeyra's literary personality and works
- Tez No: 898576
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Cemile Sümeyra öykü, eleştiri ve inceleme türlerinde çalışmalar yapmış bir yazardır. Yazılarında samimi ve içten bir üslup yakalayan Sümeyra okurla etkileşim halindedir. Eserlerinde güncel olaylar ve gelişmeler gözlemlenmektedir. İnsanın ruh hali, ölüm, intihar, metafiziksel ve dinî konuları ele alan yazarın yayımlanmış dört adet kitabı vardır. Tez çalışmamızda hayatını ve edebî kişiliğini incelediğimiz Cemile Sümeyra'nın yayımlanan kitapları şunlardır: Kendi Kalemini Kıranlar, Derin Dalış, Hayatı Kurgulamak, Seyahat ve Edebiyat. Bu çalışmadaki maksadımız, daha önce hakkında yüksek lisans ve doktora düzeyinde tez çalışması yapılmamış olan Cemile Sümeyra'nın hayatı, öykücülüğü, eleştirmenliği ve edebî kişiliğini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada Cemile Sümeyra'nın eserleri çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Çağdaş Türk Edebiyatı'nın son dönem yazarlarından olan Cemile Sümeyra (1978-2017) bütün hayatını edebiyata ve ailesine adamış bir sanatçıdır. Çocukluğunu öykücü babası Hüseyin Su'nun kütüphanesinde geçiren Sümeyra'nın edebiyata ilgisi o yıllarda oluşmaya başlamıştır. Lisans eğitimini de edebiyat alanında yapmasıyla bu alandaki ilgisini canlı tutarak her geçen gün bilgisini arttırmayı ve aktarmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Cemile Sümeyra is a prolific writer who has made significant contributions in the fields of short stories, criticism, and literary analysis. Her works are marked by a genuine and heartfelt style, fostering an interactive relationship with her readers. Sümeyra's writings often reflect contemporary events and developments, and she delves into themes such as the human psyche, death, suicide, metaphysical issues, and religious topics. She has published four books: Kendi Kalemini Kıranlar, Derin Dalış, Hayatı Kurgulamak and Seyahat ve Edebiyat. The objective of this thesis is to explore the life and literary persona of Cemile Sümeyra, as no previous master's or doctoral dissertations have been devoted to her. Consequently, this study examines Sümeyra's works from various perspectives. As a recent author in contemporary Turkish literature, Cemile Sümeyra (1978-2017) dedicated her entire life to literature and her family. Her passion for literature was kindled during her childhood, spent in the library of her father, the storyteller Hüseyin Su. Pursuing a degree in literature further fueled her interest, and she consistently aimed to expand and impart her knowledge in this field.