Tüketici güven endeksi ile döviz kuru, faiz oranı ve enflasyon oranı arasındaki ilişki: Kırılgan beşli ülkeleri üzerine inceleme
The relationship between consumer confidence index and exchange rate, interest rate and inflation rate: Study on fragile five countries
  1. Tez No: 898577
  2. Yazar: HAVVA ÖZDAMARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA MIZIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma,“Eski Kırılgan Beşli”olarak adlandırılan Türkiye, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya gibi ülkelerde döviz kuru, faiz oranı, enflasyon oranı ve tüketici güven endeksi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Yüksek enflasyon, cari işlemlerdeki açıklar ve dalgalı büyüme gibi ortak zorluklarla karşılaşan bu ülkelerde, söz konusu ekonomik göstergelerin etkileşimleri ve bu etkileşimlerin ekonomik istikrar üzerindeki etkileri araştırılacaktır. 2012-2023 dönemini kapsayan zaman serisi analizleri ve VAR modeli kullanılarak gerçekleştirilecek bu çalışmanın bulguları, politika yapıcılarına önemli perspektifler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçlarında Türkiye'de enflasyon ile döviz kuru arasında, Güney Afrika'da, enflasyon oranı ile faiz oranı arasında karşılıklı nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Brezilya, Endonezya ve Hindistan'da ise enflasyon oranından faiz oranına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between exchange rate, interest rate, inflation rate and consumer confidence index in countries called the“Old Fragile Five”such as Turkey, India, Brazil, South Africa and Indonesia. In these countries, which face common challenges such as high inflation, current account deficits and fluctuating growth, the interactions of these economic indicators and the effects of these interactions on economic stability will be investigated. The findings of this study, which will be conducted using time series analyzes and the VAR model covering the period 2012-2023, aim to provide important perspectives to policy makers. As a result of the study, a mutual causality relationship was determined between inflation and exchange rate in Turkey and between inflation rate and interest rate in South Africa. In Brazil, Indonesia and India, a one-way causality relationship from the inflation rate to the interest rate was determined.