Stratejik rekabet üstünlüğü sağlamada inovasyon stratejileri: Havacılık sektöründe bir araştırma
A research on innovation strategies in achieving strategic competitive advantage: In The aviation industry
  1. Tez No: 898579
  2. Yazar: ASLI GÜLDEN SOYUGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZİLHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın ana amacı, havayolu firmalarında inovasyonun, firmanın stratejik rekabet gücüne olan etkisini belirlemektir. Bu bağlamda, çalışmanın temel araştırma sorusu“havayolu firmalarında inovasyonun firmanın stratejik rekabet gücüne etkisi nedir?”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de faaliyet gösteren bir havayolu firmasında çalışanlar (pilot, kabin memuru, kabin amiri ve yer operasyon çalışanı) olarak seçilmiştir. Örneklem, rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Katılım, gönüllülük esasına dayaldır. Katılmak isteyen çalışanlar anketi doldurmuştur. Katılımcıların kimlikleri ve havayolu firmasının ismi araştırma sürecinde gizli tutulmuştur. Örnekleme anket çevirmiçi ulaştırılmıştır ve toplam 211 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analiz edilmesi ile elde edilen bulgular, araştırmanın gerçekleştirildiği havayolu firmasında süreç inovasyonun, ürün inovasyonunun, pazar inovasyonunun ve organizasyonel inovasyonunun firmanın rekabet üstünlüğü üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, havayolu endüstrisinde yüksek rekabet koşullarında faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, inovasyon aracılığı ile rekabet gücünü artırabileceğine işaret etmektedir. Araştırma, iş dünyasının rekabetçi doğasını anlamamıza ve stratejik kararlar alırken inovasyonun önemini vurgulamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to determine the impact of innovation on the strategic competitiveness of airline firms. In this context, the main research question of the study is determined as“what is the effect of innovation on the strategic competitiveness of airline firms?”. The sample of the research consisted of employees (pilots, flight attendants, cabin supervisors, and ground operations staff) working at a airline company in Turkey. The sample was selected using a random sampling method. Participation was based on voluntariness, and employees who wished to participate filled out the survey. The identities of the participants and the name of the airline company were kept confidential throughout the research process. The survey was delivered online to the sample, and data were collected from a total of 211 participants. The findings obtained by analyzing the data collected within the scope of the research show that process innovation, product innovation, market innovation and organizational innovation have a positive and significant effect on the competitive advantage of the airline company. These findings indicate that businesses operating under highly competitive conditions in the airline industry can increase their competitiveness through innovation. The research helps us to understand the competitive nature of the business world and emphasize the importance of innovation when making strategic decisions.