Mitomycin c release from molecularly imprinted microcryogels
Moleküler baskılanmış mikrokriyojellerden mitomisin c salımı
- Tez No: 898578
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ, PROF. DR. HANDAN YAVUZ ALAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kontrollü ilaç salımının amacı ilacın vücudun en uygun bölgesine terapötik doz ile salımını sağlamaktır. Bunun yanında ilacın yan etkilerini azaltmak, hastaya en uygun doz şekline verilmesini sağlamak ve ilacın farmakolojik etkisini uzun süre tutmaktır. Moleküler baskılama işlemi, kalıp molekül ile çevresindeki fonksiyonel monomer ve çapraz bağlayıcının üç boyutlu etkileşimlerine dayalı bir teknolojidir. Kriyojeller, kısmen donmuş monomer veya polimer çözeltileriyle hazırlanan üç boyutlu jel matriksleridir. Makrogözenekli yapıları sayesinde hızlı şişme kinetiği ile ilaç salım sistemlerinde kullanılabilirler. Mitomisin C (MMC) çok geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Antiproliferatif özelliğinden dolayı göğüs, prostat kanserlerinde kullanılır. Mesane yüzey kanseri tedavisi için ilk tercih edilen ilaçtır. Oftalmolojide, glokom hastalıklarında ve trabulektomi hastalıklarında yardımcı ajan olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada MMC'nin kontrollü salımı için MMC baskılanmış mikrokriyojeller hazırlanmış ve in-vitro ortamda ilaç salımı incelenmiş. Fonksiyonel monomer özellikli tanıma bölgeleri oluşturmak için MMC ile kompleksi oluşturulmuş. Mikrokriyojellerin yüzey yapısı ve spesifik yüzey alanları SEM ve BET yöntemleri ile belirlenmiştir. Ortam pH'si, ortam sıcaklığı, çapraz baglama ajanı miktari ve ilaç miktarı gibi parametreler değiştirilerek çevre şartları ve polimer yapısının mikrokriyojellerden ilaç salım miktarına etkisini incelenmiştir. Bu çalışmalarla, tezde uygulanacak kontollü salınım tekniğiyle, ilacın veriminin korunması için gereken miktarda uygulanması sağlanmış, aşırı ya da az ilaç kullanımının önüne geçilmesi önlenmiş olmuşdur. Ayrıca biyoteknolojik yaklaşım mikrokriyojellerin makrogözenekleri ile yüksek senekleri sayesinde mevcut yerli ya da yabancı kaynaklı üretilen kontrollü salım sistemlerine avantaj sağlayacaktır. Mitomisin C baskılanmış kriyojel membranlardan, baskılanmamış kriyojel membranlara göre, Mitomisin C salımı çok daha fazla miktarlarda ve daha uzun sürede gerçekleşmiştir. Mitomisin C baskılanmış ve baskılanmamış membranların ilaç salımı, güç yasası olarak da ifade edilen, Fick eşitliği kullanılarak matematiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen ilaç salım mekanizmasını belirleyen 'n' salım üsteli, tüm salım çalışmalarında 0.5 ile 1 arasında bulunmuştur. Bu değerler arasında kalan 'n' değeri güç yasasına göre, salımın non-fickian kanuna uyduğunu göstermektedir. Güç yasasından elde edilen ve difüzyon katsayısı olarak ifade edilen 'k' değeri, kriyojel yapısındaki monomer çapraz bağlayıcı oranının ve kalıp molekül miktarlarının artmasıyla artmıştır. Baskılanmış ve baskılanmamış kriyojel membranların Mitomisin C salımı için yapılan matematiksel analiz sonucu baskılanmamış kriyojel membranlar için elde edilen 'k' değerinin daha büyük olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, Mitomisin C baskılanmamış kriyojel membranlardan deneysel olarak elde edilen verilere göre daha hızlı ilaç salımının gerçekleştiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Molecularly imprinted polymers (MIPs) offer the self-organization of functional monomer/s around target molecules, leading formation of area for the target molecules with the high selectivity. Here, microscale cryogels as injectable forms of [poly (hydroxyethyl methacrylate)] p(HEMA) was developed as novel drug delivery materials using molecular imprinting technology for control the released of Mitomycin C (MMC) as an anti-cancer drug. The MMC imprinted microcryogels were prepared using a micro stencil array chip with microwells of 200 μm diameter and 500 μm thickness and then characterized by Scanning electron microscope (SEM) and swelling degree properties. Furthermore, the non-imprinted microcryogels were prepared to show the imprinted effect of the drug released performance of MMC. The findings showed that the drug imprinted microcryogels could be cost-friendly, and injectable for control release of anti-cancer drugs.