Hipertansif hastalarda serum ürik asit/albümin oranı ile kan basıncının sirkadiyen ritmi arasındaki ilişki
Relationship between serum uric acid/albumin ratio and circadian rhythm of blood pressure in hypertensive patients
  1. Tez No: 898623
  2. Yazar: BURCUNUR KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Non-dipper kan basıncı paterninin varlığı, artmış olumsuz kardiyovasküler hastalık riski ve daha kötü uzun vadeli prognoz ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Bu çalışmada, hipertansif hastalarda non-dipper sirkadiyen patern ile serum ürik asit/albümin oranı (ÜAO) arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Araştırma, Haziran 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi kardiyolojine polikliniğine hipertansiyon nedeniyle başvuran ve örnekleme dahil edilen ardışık 340 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar, 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümünden elde edilen sirkadiyen kan basıncı paternine göre dipper ve non-dipper olarak iki gruba ayrıldı. Non-dipper grup, gece ölçülen kan basıncı değerinde %10'dan az düşme olarak tanımlandı. Hastaların laboratuvar parametrelerinden serum ürik asit/albümin oranı (ÜAO) hesaplandı.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 programı kullanıldı. Araştırmada non-dipper paterne sahip hastaların ÜAO düzeyleri dipper gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, daha yüksek ÜAO seviyelerinin, non-dipper paternin varlığıyla bağımsız olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Spearman korelasyon analizinde, ÜAO'nin, ortalama gece sistolik kan basıncı ile zayıf fakat anlamlı bir korelasyona sahip olduğunu belirledik (r=0.185, p=0.001).
Özet (Çeviri)
The presence of a non-dipping blood pressure (BP) pattern has a close relationship with a high risk of adverse cardiovascular diseases and a worse long-term prognosis. In this study, we aimed to evaluate the relationship between non-dipper circadian pattern and serum uric acid/albumin ratio (UAR) in hypertensive patients. The research was conducted with 340 consecutive patients who were applied to Yozgat City Hospital cardiology outpatient clinic due to hypertension between June 2022 and June 2023 and included in the sample. The patients were divided into two different groups considering the circadian blood pressure (BP) pattern taken from dipper and non-dipper groups subsequent to 24-h ambulatory blood pressure monitoring (ABPM). Non-dipper group is defined as a nocturnal BP decrease of less than 10%. UAR level was calculated from the laboratory parameters of the patients. SPSS 23.0 program was used to evaluate the data. UAR level observed in the non-dipper group was found to be significantly higher than those of the dipper group. As for the analysis based on the multivariate logistic regression, high UAR was found as independently associated with the presence of the non-dipping pattern. In Spearman correlation analysis, we determined that UAR had a weak but significant correlation with nighttime systolic BP(r=0.185, p=0.001). About curve analysis of the receiver-operating characteristic (ROC), UAR values above 1.30 predicted non-dipper pattern with a sensitivity of 66.5% and specificity of 65.9% (AUC: 0.738; 95%CI: 0.688-0.790; p < 0.001). UAR may be a simple and easily calculable biomarker for judging non-dipper circadian BP pattern. Thus, hypertensive patients at high risk for adverse atherosclerotic events in the future can be identified and observed closely, and more intensive treatment options can be applied to these patients