Jeopolitik eksenli yaklaşım çerçevesinde Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli
Turkey's renewable energy potential within the framework of geopolitical approach
- Tez No: 898679
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreği biterken devletlerin uluslararası politikalarda öncelikli konuları arasında enerji arzı ve enerji güvenliği önde gelmektedir. Gelişmiş ve küreselleşmiş dünyada enerjiye ulaşım ve enerjiyi doğru kullanım en önemli meselelerden biridir. Tezin ana kapsamı da devletlerin ve uluslararası kuruluşların enerji görünümü raporları ile dünya enerji görünümü ve Türkiye'nin genel enerji politikasını incelemek olacaktır. Türkiye bulunduğu konum itibariyle enerji jeopolitiğinin tam ortasında yer almaktadır ama buna karşılık enerjide kendine yetebilen bir ülke değildir. Enerjide dışa bağımlılığı %65 %70 arasında değişen Türkiye için enerji arzı ve enerji güvenliği hayati değer taşımaktadır. Türkiye'nin enerjiye bağımlılığı bu kadar yüksek durumdayken gelişen teknoloji ile verimliliği artan, yenilenebilir enerjide Türkiye'nin durumu yenilenebilir enerji görünümü ve uyguladığı politikalarda tezin kapsamını oluşturacaktır. Uluslararası ilişkiler kapsamında özellikle Avrasya ve Avrupa'nın enerji diplomasisi ve Türkiye'nin enerji dengelerine yansıması bu tezin kapsamı içinde yer alacaktır. Tezde kullanılacak yöntem olarak devletlerin resmi enerji politikalarını içeren raporlar, uluslararası bağımsız kuruluşların raporları ve enerji sektörünün devlerinin yıllık enerji raporları önde gelecektir. Yine kendi alanında uzman siyaset bilimcilerin, mühendislerin ve enerji uzmanlarının çalışmaları/belgeleri/makaleleri tezin yönteminde kullanılacaktır. Ayrıca istatistiki verilerde ülkelerin yenilemez ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşımı ve arzı, kaynak kullanımı gibi niceliksel veriler incelenecektir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan beri enerjiye ulaşımda zorluk çeken bir ülkedir, Türkiye sınırları içinde doğal kaynaklara yeterli şekilde sahip değildir ve bu durum enerji jeopolitiğinde Türkiye için sıkıntılı bir durumdur. Enerji arzı için çeşitli ülkeler ile anlaşması gerekmektedir ve enerji güvenliği olarak da Türkiye'nin çevresi sıkıntılıdır. Tüm bu sıkıntıları çözmek için güçlü bir enerji diplomasisi gerekir. Enerjiye ulaşmak için bu kadar çok parametre çözmek şartken yenilenebilir enerji Türkiye için alternatif bir kaynak olmaktan çıkabilir ve daha önemli bir potansiyel olabilir mi tezin özgün sorusu olacaktır. Tezin beklenen sonucunda ise, enerji arzı, enerji güvenliği ve çevresinde yaşanan sıkıntılardan dolayı giderek kötüleşen enerji jeopolitiğine karşın yenilenebilir enerji kaynakları alternatif olmaktan çıkıp ileride Türkiye için ana enerji tedariği olabilir mi sorusuna yanıt vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As the first quarter of the 21 st century comes to an end, energy supply and energy security are among the priorities of states in international politics. In the developed and globalised world, access to energy and proper use of energy is one of the most important issues. The main scope of this thesis will be to examine the world energy outlook and Turkey's general energy policy through the energy outlook reports of states and international organisations. Turkey is located in the centre of energy geopolitics due to its location, but it is not a country that is self-sufficient in energy. Energy supply and energy security are of vital importance for Turkey, whose on external dependence on energy between 65 per cent and 70 per cent. While Turkey's dependence on energy is so high, Turkey's situation in renewable energy, whose efficiency is increasing with the developing technology, will constitute the scope of the thesis in the renewable energy outlook and the policies it implements. Within the scope of international relations, especially the energy diplomacy of Eurasia and Europe and its reflection on Turkey's energy balances will be included in the scope of this thesis. As the method to be used in the thesis, the reports containing the official energy policies of the states, the reports of international independent organisations and the annual energy reports of the giants of the energy sector will come first. studies/documents/articles of political scientists, engineers and energy experts who are experts in their fields will be used in the method of the thesis. In addition, quantitative data such as countries' access to and supply of non-renewable and renewable energy resources and resource utilisation will be examined in statistical data. The Republic of Turkey is a country that has been having difficulty in accessing energy since its foundation, Turkey does not have sufficient natural resources within its borders and this is a problematic situation for Turkey in energy geopolitics. Turkey has to deal with various countries for energy supply and Turkey's environment is troubled in terms of energy security. A strong energy diplomacy is required to solve all these problems. The original question of the thesis will be whether renewable energy can cease to be an alternative source for Turkey and become a more important potential when so many parameters must be solved in order to access energy. ix The expected result of the thesis is expected to answer the question of whether renewable energy sources can be the main energy supply for Turkey in the future, rather than being an alternative, despite the deteriorating energy geopolitics due to the problems experienced in energy supply, energy security and its environment.