Türk savunma sanayii sektöründe optimal yönetim ve organizasyon modeline bir yaklaşım
- Tez No: 21093
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Türkiye, Dünya üzerindeki büyük güçlerin birbirlerine ulaştıkları yolların kesiştiği noktada yer almasının doğurduğu jeopolitik konumu itibariyle büyük bir öneme sahip bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda Türkiye'nin çok boyutlu karmaşık tehditlerle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu tehditlere karşı en önemli etken olan caydırıcı gücün tesisi, Türkiye'nin dışa bağımlılığım ortadan kaldıracak bir yerli savunma sanayiinin kurulması ve geliştirilmesi ile mümkün olacaktır. Savunma sanayii ile ilgili faaliyetler ülkelerin gelişmişlik seviyesiyle doğrudan ilişki içerisindedir. Gelişmiş ülkelerde savunma sanayii projeleri genellikle tasarım ve üretim aşamalarının yurtiçinde yapılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Gelişmekte olan ülkeler ise, henüz teknoloji üretecek seviyede olmadıkları için teknoloji sahibi ülke ve firmalarla ortak üretim imkanlarım arayarak, ileri teknolojileri ülkelerine kazandırmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde savunma sanayii faaliyetlerinin geçmişi Osmanlı Devleti'ne kadar uzanmaktadır. Ancak Osmanlı Devletinden devralman ve bilahare Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde, savunma sanayii altyapısını kurmaya ve geliştirmeye yönelik olarak başlatılan çalışmalar özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Amerikan yardımı sebebiyle kesintiye uğramıştır. Bu sebepledir ki, 1970'li yıllardan itibaren, ihtiyaç duyulan politikaları uygulama kabiliyet ve sorumluluğuna sahip mekanizmaların oluşturulmasına ağırlık verilmiş ve nihayet 1985 yılında Savunma SanayiiMüsteşarlığı (SSM) kurulmuştur. SSM'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin modernizasyonunu sağlamak maksadıyla tedarik edilmesi gereken çeşitli araç, gereç ve sistemlerle ilgili projeler yürütülmektedir. Kuruluşundan bu yana Müsteşarlık bünyesinde proje yönetimine yönelik bir yapı gelişmiştir. SSM'nda yürütülmekte olan projelerin, sözleşmelerinin imzalanması ve özellikle üretime geçilmesiyle birlikte projelerle ilgili faaliyetler artmakta ve oldukça yoğun ve dikkatli bir çalışma gerekmektedir. Projelerin ekonomik büyüklükleri de gözönüne alındığında, büyük boyutlu ve karmaşık proje ve problemleri, sınırlı kaynakları olabildiğince etkin yöneterek çözmeyi başaracak bir yapı ihtiyacından doğmuş olan Matriks Organizasyona yönelmek gerekmektedir İlk olarak 1950'li yıllarda. Amerikan uzay endüstrisinde ortaya çıkan matriks organizasyon, 1970li yıllarda hükümet, laboratuarlar, hastaneler, sağlık şirketleri v.b. gibi hizmet sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacım, proje yönetimi ve matriks organizasyonla ilgili teorik bilgilerin ışığında, SSM'nın mevcut yapısının incelenmesi ve daha etkin bir çalışma düzeni sağlayacağına inanılan Matriks Organizasyonu esas alan, yeni bir organizasyon modelinin teklif edilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Türkiye has a great importance because of her geographical situation and her being an intersection point of the super powers of world. This situation brings Türkiye to come face to face with the complex and multi dimensional threats. To establish a deterrent force against these threats is possible with the establishment and improvement of a local defence industry which will eliminate the Türkiye's dependence on external sources. As it is known, the defence industry related activities are directly related with the development level of the countries. In developed countries, the defence industry projects are especially realized by having design and production phases in-country. On the contrary, developing countries, that are not at the level of producing technology, try to gain advance technologies by seeking the co-production possibilities with the advanced technology owned countries and companies. In our country, the defence industry has its roots in the Ottoman Empire. However, the activities aiming to establish and to improve the infrastructure of defence industry in Türkiye has been interrupted especially by the American Aid after the World War-II. Nevertheless, starting with the 1970s, the needs for the mechanisms with the responsibility and the capability of applying the necessary policies has been emphasized and finally the Undersecretariat for Defence Industries (SSM) has been established.The projects related to the procurement of various material, equipment, tools and systems for the aim of modernizing the Turkish Armed Forces are being carried out by SSM. Up to now, the structure aimed to the Project Management has been built in the Undersecretariat. The activities related to the defence projects carried out by SSM has been growing with the finalized contracts and the production starts. This growing activities needs a careful and intensive study. Furthermore, when it is taken into consideration the importance of defence industry in the national economy and the continuation of territorial integrity, mentioned activities get more importance. Moreover, when the financial magnitude of these projects taken into consideration, it leads us to the Matrix Organization which rises from the need to solve complex projects with limited sources. Matrix Organization that has been used in the American Space Industry at 1950s and later on, this was followed by the governments, laboratuars, health agencies, etc. at 1970s. The main purpose of this study is, under the light of the theoretical knowledge on project management and matrix organization, and with the examination of the existing structure of SSM, to offer a new organization model which provides a more efficient working system.