Reaapraising rawls's kantianism through hegel's social and political thought
Rawls'ın kantçılığını hegel'in sosyal ve siyasal düşüncesi üzerinden yeniden değerlendirme
  1. Tez No: 898730
  2. Yazar: TUBA İLHAN DALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID EDWARD ROSE, DR. MİCHAEL LEWİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezin amacı, John Rawls'un ahlaki ve politik felsefesini daha makul bir Kantçı temelde yeniden değerlendirmektir. Bu bağlamda, Rawls'un Kantçı konumunu Hegelci bir toplumsal ve politik praksis formunda yeniden yorumlamanın kayda değer bir yolunu öneriyorum. Rawls'un Bir Adalet Teorisi'ndeki (1971) pozisyonu üzerindeki Kantçı etkiyi sorgulayarak başlıyorum; burada Kant'a ilk yaklaşımı, filozofun eserinin geleneksel yorumuyla uyumlu görünebilir. Yine de Rawls'un Siyasal Liberalizm (1993) adlı eseri klasik liberal Kantçılığın ötesine geçiyor ve kendi politik liberalizmini temellendirmeye çalışıyor, bu nedenle onu Kant'ın geleneksel yorumunun standardına göre değerlendirmek sorunlu görünüyor. Rawls'un politik tekamülü, Kantçı düşünceyi güçlü ve formel bir öz-yasama doktrini ve metafiziğin bir açıklaması olarak değil, politik meşruiyetin bir açıklaması olarak yeniden yapılandırma arzusundan kaynaklanmaktadır. Kant'ın Rawls üzerindeki etkisi açıkça görülse de Rawls'un politik dönüşü onun teorisini bir Kantçı metafizik biçimi olarak değerlendirmeyi imkansız kılıyor. Bu nedenle, Rawls'un görüşlerinin evrimi veya daha sonraki çalışmalarının iddia edilen Kantçılığı konusunda eleştirel yorumlarda söylenecek yeni bir şey olmadığı iddia edilebilir. Rawls'un sonraki konumunu ele alarak, Rawls'un Kantçılığının tek taraflı ve basmakalıp Kantçı okumasından (benim Kant'ın güçlü okuması dediğim şeyden) Kant'ın daha az geleneksel okumasına (benim zayıf dediğim - Kant'ın felsefesinin pratik özelliklerini savunan) değiştiğini görebileceğimizi savunuyorum. Bu nedenle, daha az muhafazakâr Kantçıların çalışmalarını öneren Kant'ın ahlaki teorisinin pratik çıkarımlarını savunuyorum. Benim görüşüme göre, Rawls'un Kant'ın güçlü okumasında eksik olduğunu fark ettiği şey tam olarak budur. Hegel'in Rawls üzerindeki etkisini ele alarak bunu daha açık bir şekilde ifade etmenin bir yolunu sağlamayı umuyorum. Rawls sık sık Hegel'in“uzlaşma”ve Sittlichkeit anlayışıyla uyumlu bir sosyal teoriden bahsediyor gibi görünmektedir ve Rawls'un Hegel'e olan borcunun, güçlü Kantçı bakış açısının aksine, iyi tasarlanmış siyasal ve sosyal kurumları, etkili siyasal faaliyet için gerekli ahlaki duyguları yaratan şeyler olarak görmesi olduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reappraise the moral and political philosophy of John Rawls on a more plausible Kantian foundation. In this vein, I propose a substantial way to reinterpret Rawls's Kantian position in the form of a Hegelian social and political practice. I begin by questioning the Kantian influence on Rawls's position in A Theory of Justice (1971), where his initial approach to Kant might seem compatible with the conventional interpretation of that philosopher's work. Nevertheless, Rawls's Political Liberalism (1993) goes beyond classical liberal Kantianism and strives to ground his own political liberalism, hence it seems problematic to evaluate him according to the standard of the conventional interpretation of Kant. Rawls's political evolution is motivated by the desire to reconstruct Kantian thought, not as a strong and formalist doctrine of self-legislation and as an account of the metaphysical, but as an account of political legitimacy. While Kant's influence on Rawls is apparent, the latter's political turn makes it impossible to assess his theory as a form of Kantian metaphysics. Therefore, one may claim that there is nothing new to be said in critical commentary on Rawls concerning the evolution of his views or even the alleged Kantianism of his later works. I argue that by considering Rawls's later position, we can see that Rawls's Kantianism changes from the one-sided and stereotypical Kantian reading (what I call the strong reading of Kant) to the less traditional reading of Kant (which I call weak – defending the practical features of Kant's philosophy). I therefore defend the practical implications of Kant's moral theory proposing the work of less conservative Kantians. In my view, this is precisely what Rawls realises is missing from the strong reading of Kant. I hope to provide a way of expressing this more clearly by considering Hegel's influence on Rawls. Rawls frequently appears to mention social theory that is congruent with Hegel's understanding of“reconciliation”and Sittlichkeit, and I argue that Rawls's debt to Hegel is that, in contrast to the strong Kantian perspective, he sees well-designed political and social institutions as creating the moral feelings necessary for effective political activity.