Social, cognitive and emotional strategies in the grief process
Yas sürecindeki sosyal, bilişsel ve duygusal stratejiler
- Tez No: 439234
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı üst-duygu süreçlerinin, duygu düzenleme stratejilerinin, ruminasyon tepkilerinin ve algılanan sosyal kısıtlanmışlığın bir yakınını kaybetmiş kişilerin yasla başa çıkma süreçlerine etkisini incelemektir. Araştırmaya son beş yıl içinde bir yakınını kaybeden 708 yetişkin katılmıştır. Çalışmada İki Boyutlu Yas Ölçeği, Sosyal Kısıtlanmışlık Ölçeği, Sürekli Üst-Duygu Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Yasın travmatik algılanması boyutu, aktif ilişkisel yas boyutu ile yüksek çoklu doğrusallık değeri gösterdiği için çalışmadan çıkartılmıştır. Böylece kaybedilen kişiyle kurulan yakın ve olumlu ilişkiler ve kaybedilen kişiyle kurulan çatışmalı ilişkiler boyutları yasla ilgili bağımlı değişkenler olurken, aktif ilişkisel yas ve biyopsikososyal işlevsellik boyutları çalışmanın bağımsız değişkenleri olmuştur. YEM sonuçları bir yakınını kaybeden kişilerden düşük duygu iyileştirme becerisi, yüksek ruminasyon seviyesi ve yüksek sosyal kısıtlanmışlık algısı olanların aktif ilişkisel yas puanlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, bir yakınını kaybeden kişilerden düşük duygu iyileştirme becerisi, düşük yeniden ele alma becerisi, yüksek ruminasyon seviyesi ve yüksek sosyal kısıtlanmışlık algısı olanların biyopsikososyal işlevselliklerinde sorunlar olduğunu göstermiştir. Genel olarak sonuçlar hipotez edilen modeli desteklemiş ve bir yakınını kaybetmiş kişilerin sosyal, bilişsel ve duygusal özelliklerinin yasla başa çıkma süreçlerini etkilediği görülmüştür. İlgili alan yazının ışığında bulgular tartışılmış, sonuçların araştırmaya ve uygulamaya katkıları sunulmuş ve ileri çalışmalara öneriler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the influence of meta-mood processes, emotion regulation strategies, ruminative responses and perceptions of social constraints of bereaved individuals on their grief process. The sample of the study consisted of 708 bereaved adults, who had an experience of loss in the last five years. The Two-Track Model of Bereavement Questionnaire, Social Constraints Scale, Trait Meta-Mood Scale, Ruminative Responses Scale and Emotion Regulation Questionnaire were administered in the study with a demographic form. Traumatic perception of death was eliminated from the study because of the high multicollinearity values, thus close and positive relationship with the deceased and conflictual relationship with the deceased were the grief related endogenous variables, while relational active grieving and biopsychosocial functioning were the exogenous variable of the study. SEM results revealed that bereaved individuals who had lower abilities in repairing their mood, higher levels of ruminative responses, and higher perceptions of social constraints had higher scores on relational active grieving. Also, bereaved individuals who had lower abilities in repairing their mood, lower levels of reappraising the situation, higher levels of ruminative responses, and higher perceptions of social constraints had also higher scores on biopsychosocial functioning. Overall, the results supported the hypothesized model and showed that social, emotional and cognitive backgrounds of the bereaved individuals influence their process of adaptation to the loss. In the light of the relevant literature, findings were discussed and implications for practice and research and recommendations for the further studies were presented.