Bursa ili Yıldırım ilçesi için coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak sıvılaşma risk haritalarının oluşturulması
Creation of liquecution risk maps for Bursa province Yildirim district using geographical information systems
- Tez No: 898753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TALHA GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Bursa ilinde yer alan Yıldırım ilçesinin sıvılaşma potansiyelini sunmayı amaçlamaktadır. Sıvılaşma analizleri Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) göz önüne alınarak yapılmıştır. Varsayımsal deprem senaryosu olarak standart tasarım deprem yer hareketi (DD2), tasarım deprem büyüklüğü olarak ise Mw=7.5 seçilmiştir. Bu çalışma kapsamında, açılmış olan toplam 123 adet kuyuda gerçekleştirilen SPT sonuçları ile bu kuyulardan alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinin sonuçlarından yararlanılmıştır. Farklı sondaj kuyuları için yapılan sıvılaşma potansiyeli analizleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında, Ters Mesafe Ağırlık Enterpolasyon (IDW) yöntemi kullanılarak birlikte değerlendirilmiş ve önerilen risk haritası oluşturulmuştur. Sonuçlar Bursa ilinin Yıldırım ilçesinin kuzey batı bölümünde yüksek sıvılaşma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the liquefaction potential of the Yıldırım district in Bursa province. Liquefaction analyses are based on the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2018). Standard design earthquake ground motion (DD2) was chosen as the hypothetical earthquake scenario, and Mw=7,5 was selected as the design earthquake magnitude. Within the scope of this study, SPT results were performed on a total of 123 wells, and the results of laboratory tests performed on samples taken from these wells were used. Liquefaction potential analyses for different drilling wells were evaluated together in the Geographic Information Systems (GIS) environment using the Inverse Distance Weight Interpolation (IDW) method and, the proposed risk map was created. The results show that the northwestern part of Yıldırım district of Bursa province has a high liquefaction potential.