Türkiye'de çift meclis sistemi üzerine bir inceleme
An examination on the dual parliamentary system in Turkey
- Tez No: 898757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yasama organı demokratik rejimlerde kuşkusuz önemli bir yere sahiptir. Yasama organının tek meclisten mi, iki meclisten mi oluşması gerektiği siyaset biliminin ve anaysa hukukunun uzun yıllardır üzerinde tartıştığı bir konu olmuş ve bu konu hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Çift meclisli yasama sistemi, devlet gücünün sınırlandırılmasında kullanılan etkili araçlardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir. Çift meclis sistemi hem yürütmenin hem de yasamanın kısıtlanmasını ve bu sayede de bireylerin özgürlüklerinin ve haklarının garanti altına alınması amaçlanmıştır. Bununla birlikte yasama erki içerisinde ikinci bir meclisin oluşturulmasının güçler ayrılığı ilkesine de katkı sağlayacağı ifade edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada çift meclisli yasama modelinin çoğulcu demokrasi açısından hayati bir önem taşıyıp taşımadığı sorusu hem bu modeli kullanan gelişmiş ülkelerin incelenmesiyle hem ikinci meclisler hakkında öne sürülen olumlu ve olumsuz görüşler değerlendirilerek hem de Türk siyasal hayatında 1876 Kanun-i Esasi ile Meclis-i Umumi içerisinde oluşturulan Ayan ve Mebusan meclisi ve 1961 Anayasası ile Türkiye Büyük Millet Meclisi içeresinde oluşturulan Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi yapıları, yetkileri, oluşma sebepleri ve çift meclisli parlamento yapılarının uygulandığı dönemler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the question of whether the bicameral legislative model is vital for pluralist democracy is examined both by examining the developed countries that use this model and by evaluating the positive and negative opinions put forward about the second chambers. As well as it is evaluated that the structures, powers, reasons for the formation and periods in which bicameral parliamentary system were implemented in Turkish political life, the Ayan and Mebusan Assembly, which were formed within the parliamentary general assembly with the 1876 Kanun-i Esasi, and the Republican Senate and National Assembly, which were formed within the Grand National Assembly of Türkiye with the 1961 Constitution.