Fiber optics integrated thermally actuated colloidal tip SU-8 based polymeric scanning probes
Fiber optik entegreli termal olarak etkinleştirilen kolloidal uç SU-8 bazli polimer tarama problari
  1. Tez No: 898777
  2. Yazar: ALI HOSSEINPOUR SHAFAGHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA YAPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kolloidal uç tarama probları, biyomedikal teşhis, çevresel izleme ve yarı iletken üretimi gibi alanlarda yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve algılama uygulamaları için yaygın olarak kullanılan çok yönlü cihazlardır. Bu problardaki son gelişmeler hassasiyetlerini, çözünürlüklerini ve işlevselliklerini önemli ölçüde geliştirmiştir. Bununla birlikte, kantilever tabanlı sistemlerin optimizasyonu, diğer teknolojilerle entegrasyon, tekrarlanabilirlik ve en önemlisi, mikro partiküllerin tarama probu ucuna verimli bir şekilde aktarılması dahil olmak üzere birçok kritik zorluk devam etmektedir. Bu zorluklar, mevcut kolloidal tarama problarının yüksek maliyetine katkıda bulunmaktadır. Bu boşlukları gidermek için bu tez, fiber optik entegre termal olarak çalıştırılan kolloidal uç SU-8 tabanlı polimerik tarama problarının geliştirilmesini araştırmaktadır. Farklı uç geometrilerine ve uçlarına mikro küreler eklenmiş konfigürasyonlara sahip çeşitli tarama probu türlerini imal etmek için metodik bir yaklaşım benimsenmiştir. Mikropartiküllerin tarama probu ucuna transferini ilerletmek için partikül montajı için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Ayrıca, kontrol ve işlevselliği artırmak için sisteme bir termal çalıştırma mekanizması entegre edilmiştir. Bu çalışmada sunulan yenilikçi metodolojiler, MEMS teknolojisinin ilerlemesine katkıda bulunmakta ve kantilever tabanlı sistemleri optimize etmek için değerli içgörüler ve çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colloidal tip scanning probes are versatile tools widely used for high-resolution imaging, patterning, and sensing applications in fields such as biomedical diagnostics, environmental monitoring, and semiconductor manufacturing. Recent advancements in these probes have significantly improved their sensitivity, resolution, and functionality. However, several critical challenges remain, including the optimization of cantilever-based systems, integration with other technologies, reproducibility, and most importantly, the efficient transfer of microparticles to the scanning probe tip. These challenges contribute to the high cost of current scanning probes. To address these gaps, this thesis explores the development of fiber optics integrated thermally actuated colloidal tip SU-8 based polymeric scanning probes. A methodical approach was undertaken to fabricate diverse scanning probe types with varied tip geometries and configurations featuring microspheres attached to their tips. A novel method for particle assembly was developed to advance the transfer of microparticles to the scanning probe tip. Additionally, a thermal actuation mechanism was integrated into the system to enhance control and functionality. The innovative methodologies presented in this study contribute to the advancement of MEMS technology, providing valuable insights and solutions for optimizing cantilever-based systems.