Positioning in global value chain and firm productivity: A firm-level study of Turkish manufacturing industry
Küresel değer zincirinde konumlanma ve firma verimliliği: Türk imalat sanayi üzerine firma düzeyinde bir araştırma
  1. Tez No: 898904
  2. Yazar: AYSUN ATIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel Değer Zincirlerine (KDZ) katılım, son yıllarda ekonomik büyümeyi hızlandırmada, ticaretin genişlemesinde ve verimliliğin artırılmasında önemli bir rol oynamıştır. Ancak, KDZ'ye katılımın faydaları, uzmanlaşmanın gerçekleştiği üretim aşamalarına göre farklılık gösterebilir. Bu ilişkiyi inceleyen literatür genellikle ülke düzeyinde odaklanmıştır. Ayrıntılı mikro verilerin erişebilirliği, bu ilişkinin firma perspektifinden incelenmesine olanak sağlamıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, Türk imalat firmalarının değer zincirindeki konumunu ve bunun firma verimliliği üzerindeki etkisini firma düzeyinde veriler kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, firma-firma işlem verilerine,“Nihai Talebe Uzaklık”endeksi ilkelerini uygulayarak geliştirdiğimiz yeni bir ölçüt olan firma tabanlı nihai talebe uzaklık ölçüsü kullanılmıştır. Sonuçlar, firma tabanlı nihai talebe uzaklık endeks değerinin yüksek olduğu firmaların daha az verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Participation in Global Value Chains (GVCs) has played a crucial role in driving economic growth, expanding trade, and enhancing productivity over the past few decades. However, the benefits of GVC participation may vary depending on the production stages in which specialization occurs. The literature analyzing this linkage mainly concentrates on the country level. However, with the availability of detailed micro-level data, there is room for exploring the relationship from a firm standpoint. In this context, this paper aims to examine the position of Turkish manufacturing firms in the value chain and its effect on firm productivity, utilizing firm-level data. We have developed a novel firm-based upstreamness (FBU) measure by applying the underlying principles of the upstreamness index to firm-to-firm transaction data. Findings indicate that firms positioned more upstream are less productive.