Değişik ıslah yöntemleri uygulanan Erzurum tabii mer'alarının kuru ot ve ham protein verimleri ile botanik kompozisyonları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 2048
  2. Yazar: AHMET GÖKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
7. ÖZET Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tabii mer'a arazisinde iki deneme şeklinde yürütülmüştür. Birinci denemede, toprağın hafifçe yırtılması şeklinde havalandırılan ve standart ola rak 10 kg azot (K) ve 5 kg fosfor (FpOu.) ile gübrelenen tabii mer'a- larda sonbahar yakması, ilkbahar yakması, selektif ve total herbisit uygulamaları, mekanik yolla yabancı ot mücadelesi gibi mer'a ıslah yöntemlerinin etkileri araştırılmıştır. İkinci denemede ise, bu ıs lah yöntemlerine ilave olarak bazı yembitkileri ile hazırlanan iki değişik karışımın, üstten tohumlama şeklindeki ekiminde başarı oranı incelenmiştir. Her iki denemede de, tabii mer'anın kuru ot Ve ham protein verimleri, otun ham protein, ham kül ve ham selüloz oranla rı, mer'alarm bitki kompozisyonları, bitki ile kaplı alanları ve mer'alaron kalite dereceleri belirlenmiştir. Araştırmada, yakmada motorin, selektif herbisit olarak Weed killer, total herbisit olarak da Gramoxon kullanılmıştır* Yembitkisi karışımları yonca, korunga, otlak ayrığı, mavi ayrık ve kılçıksız bromla hazırlanmıştır. Karışımlardan birisinde yonca, ikincisinde ise korunga alınmıştır. Havalandırma, 9-10.Kas im. 1980 târihinde kaz-^ ayağı ve lri.Wisan.19Bl tarihinde de dikarov ile yapılmıştır. Sonbanar yakması kasım başında, ilkbahar yakması ise 18-*1Ş. Nisan. 1.9'öl tarihin de gerçekleştirilmiştir. Selektif herbisit 22. Nişan, total herbisit l6. Nisan. 198i tarihinde uygulanmıştır. Mekanik olarak yabancı ot mü cadelesi de mayıs ortasında yapılmıştır. İkinci denemedeki üstten to humlama ise 19.Nisan.l9ril 'de elle serpilerek tatbik edilmiştir. Bü tün bu ıslah yöntemleri sadece ilk yıl, azotlu gübreler ise her yıl nisan ortasında uygulanmıştır.., Deneme, 1981, I982 ve 19ü 3 yıllarında yürütülmüş olup, elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir; 1- Havalandırma ve gübreleme ile tabii mer'anın kuru ot ve ham protein verimlerinde sırası ile 7° 102.0 ve fa H4«9 oranlarında artış sağlanmıştır. Yakma, herbisit uygulamaları ve mekanik mücadele-nin. verim üzerine önemli bir etkisi görülmemiştir, üstten tohumlama ile tabii mer 'aların kuru ot ve ham protein verimlertndeki artış ise 7* 186.8 ve fc 189. 8 olmuştur. 2- Havalandırma ve değişik ıslah yöntemleri uygulamaları mer'a otunun bünyesindeki ham protein oranlarına etkisiz iken, ham kül oranlarında azalmaya, ham- selüloz oranlarında ise artışa temayül göstermiştir. Bu etkiler sadece 1982 yılında önemli olarak görülmüştür. Değişik ıslah yöntemlerine ilaveten üstten tohumlama uygulamasında ise, ham protein oranı artmış, ham selüloz oranında azalmaya meyletmiştir. Bu etkiler de yine sadece 1982 yılında önemli olmuştur. Otun bünye sindeki ham kül oranları ise bu uygulamalar ile önemli ölçüde değişmemiştir. j- Kontrol ve i3İah edilmiş mer'alarda buğdaygillere ait bit ki türleri dominant durumdadır. Bunu azalan sıra ile diğer familyalar dan bitkiler ve baklagiller İ2İemektedi-r. 4- Havalandırmadan sonra gübre uygulaması mer'anın botanik kompozisyonundaki baklagiller oranının azalmasına sebep olmuştur. Bu durumda buğdaygil ve diğer familyalara ait bitki oranları önemli ölçü de değişmemiştir. 5- Mer'alarda yaygın olarak bulunan, bodur çalı formlu ve di kenli çok başlı geven (a. eriocephalus) türü, yakma ve mekanik olarak kesilmek suretiyle vejetasyondan kolayca elimine edilmiştir. Selektif herbisit uygulaması ile mekanik mücadele de yerleşik buğdaygillerin vejetasyonda artışına neden olmuştur.“ 6- Gübrelenen, havalandırılan ve sonbaharda yakılan mer'a vejetasyonunda, üstten tohumlanan türler, en iyi şekilde yerleşme göstermiştir. 7- Araştırmanın ikindi yılında, üstten tohumlamada ekilen baklagillerin vejetasyondaki oranları azalma göstermiş ve bu türler üçüncü eteneme yılında vejetasyondan tamamen çekilmişlerdir. 8- Transekt ve Verime katılma oranına göre belirlenen botanik kompozisyonlarda genellikle benzer sonuçlar elde edilmiştir. Yalnız birinci denemede verime katılma oranına göre yapılan vejetasyon tesbitin-J- CO de, yavşan (A. austriaoa) bitkisinin vejetasyonda oran ve miktar ola rak arttığı görülmüş, bu durum diğer familyalara ait bitkilerin dominant duruma geçmelerine sebep olmuştur. 9- 19Ö1 yılında bitki ile kaplı mer'a alanı, hiçbir ıslah yöntemi uygulanmayan tabii mer'ada ortalama ”/o 16.60 olarak belirlenmiştir, Bu oran, havalandırma yapılan ve gübrelenen parsellerde, ilk uygulama yılında U9Ö1) önemli ölçüde azalmış, 19Ö2 ve 19Ö3 yılların da ise, gerek ıslahına çalışılan, gerekse ıslah edilmeyen kontrol mer'asında artış göstermiştir. Üstten tohumlama yapılan mer'alarda da bit ki ile kaplı alanlar, ortalama olarak 19Öİ, 1982 ve 19Ö3 yıllarında sırası ile > 1$. 67 ve °/o 16. 74 olarak belirlenmiştir. 10- Uygulanan mer'a ıslah yöntemleri başlangıçta vejetasyon da dominant durumda bulunan koyun yumağı (P. ovina ) 'nın oranının azalmasına sebep olmuş, bu azalma sonbaharda uygulanan yakma işlemi ile daha belirgin olarak görülmüştür. 11- üstten tohumlama ile ilave edilen türlerin yerleşme oranları arasında farklılık görülmüştür. Bu türlerden otlak ayrığında en iyi başarı sağlanmıştır. Bu türün botanik kompozisyondaki oranı, araş tırmanın Üçüncü yılında sonbaharda yakılan parsellerde (transekt metoduna göre) İ“ 33* 25'e kadar çıkmıştır. 12- Vejetasyonu oluşturan türlerin kalite derecelerine göre belirlenen mer' aların kalite dereceleri, gübreleme, havalandırma ve değişik ıslah yöntemleri uygulamaları ile değişmemiştir, üstten tohumlama uygulaması ile ise biraz artmıştır. Bu tür uygulama ile başlangıçta ”Yetersiz |( durumda olan merValar,“0rfcaH duruma gelmiştir. Sn. yüksek kalite derecesi, havalandırılıp sonbaharda yakılan ve üst ten tohumlama yapılan parsellerde saptanmıştır. Sun'i tohumlama ile bölge mer'alarının ıslahında otlak ayrığı, en önemli buğdaygil türü olarak görülmektedir. Ancak bu araştırmada kullanılan yonca ve korunga yerini alabilecek bir veya birkaç baklagil yembitkisinin ıslahına gerek görülmektedir. Böyle bir bitki ıslah edilinceye kadar, yonca Veya korunga, bu amaçla kullanılabilir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, zayıf durumdaki”bölge mer' alarının ıslahında, dekara 10 kg azot (N) uygulandıktan son ra toprakların hafifçe yırtılması şeklinde havalandırılması ve sonbahar yakması ile üstten tohumlamanın birlikte uygulamalara en iyi mer'a ıslah yöntemi olarak görülmekte ve önerilmektedir. Ancak araştırmada, yakmada kullanılan motorinin ekonomik yönden uygun olmayacağı kuşkusuzdur. Bunun için, bu yolla ıslahı öngörülen mer'alar üzerinde oluşturulacak malçtan faydalanmak da mümkündür. \ * 4
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research work has been carried out on the native range of Atatürk university as two sets of experiment. In the first experi ment, the effect of range improvement methods, such as, the effect of the fall and spring burning, application of selective and total herbi cides, and weed control by mechanical means as the weed control methods were researched on the natural range which had been slightly plowed and aired and fertilized with 100 kg nitrogen (N) arfd 50 kg phosphor (i^Otj)/ ha. In the second experiment, addition of these above improvement met hods, the success in planting ratio of the overseeding method of two different mixture of some fodder plants were invertigated. In both ex periments, the hay and crude protein yield of native range, and the crude protein, ash and cellulose ratios of the hay, and the plant composition, basal area and the quality degrees of the ranges were determined. In this research, for burning; fuel-oil, and as a selective herbicide, fleedkiller, and as a total herbicide, Gramoxon were utilized. Two fodder mixture seeds were prepared from alfalfa, sainfoin, crested wheatgrass, intermediate wheatgrass and ;f row smooth bromgrass. In two mixtures, for the first one the alfalfa, and for the second one sain foin were taken and mixed. Airing of the range were done twice; one was on Nowember 9-10 with a cultivator, and the second one on April Id, I98I with a discharrow. The fall burning was accomplished at the begin ning of Nowember and the spring burning was done on April 18-19, 19Ö1. The selective and total herbicide were applied respectively on April 22 and on April 18, I98I. The weed control by mechanical means was done in the middle of May. The overseeding in the second, experiment was accom plished scattering the seeds by hand. All these, improvement methods were applied just only in the first year of the experiment, and the N ferti- î lizer was applied in every year of April. j The experiment was carried oh in the years of.1981, I982 and I983 and the obtained results are summarized belbw. 1- By airing and fertilization, the hay and crude protein yield of the natural range, increased 102.0^ and H4.9 °/o respectively. Therewere not any significant effects, of the“burning-, herbicide applica tion ana the mechanical control on the yield. The hay and crude- pro- tein yield of the natural range were 186. b ”/<> and I89.8 jc respectively. 2- While, airing and the application of the various improve ment methods were not effective on the crude protein percent of the range roughages, they caused the declining of the crude ash increas ing of the crude, cellulose percent in these same plants. These effects were just only seen to be significant in 1982. In the case of various improvement methods plus overseeding, while, the crude protein content increased, the crude cellulose content decreased. These effects were again, just only important in the year, of 1982. The crude ash content of the hay was not significantly affected by these treatments. 3- The plant species belong to the grasses were predominant in both control ana improved ranges. The other plants and legumes be longing to the different families succeed above ones. 4- Application of the fertilizer1 after the airing caused the decreases of tne ratio of trie legumes in the botanical composition of the 'range. In this case, the ratio of the grasses and the other plants has not been cnanged greatly. 5- The short bushy formed of Astragalus eriqcephalus species which were very common in the range -lands were easily eliminated from the vegetation by cutting them by a -mechanical mean or by burning them. The application of the. 2,4-^ selective herbicide and weed cohrol by mec hanical means resulted the increases; of the inhabitant grasses in the vegetation.. >\: 6- In the vegetation of the ranges which are fertilized, aired and burned in fall, the overseeded species showed the best grounding ability. - U 7- In the second year of the; research, the ratio of the legu mes, which, had been planted by overseeding method, showed a declining and in the third year, these species were extinct in the vegetation. 8- The result of the botanical composition, which, were deter mined by the methods of the transect and weighing, were generally si-milar. However, in tu e first experiment the ratio and the number of the sagabrusn (A, austriaca) were seem ito be increased in the vege~ tation which was determined by the weighing method, and this fact re sulted the domination of some other plants belonging to the other fa milies. 9- In the year of I98I the basal area of the non-improved range was determined to be an average of 16. 60 f>. But, in this same year (198i), this above ratio was significantly declined in the aired and fertilized blocks, but in 19^2 and 1983» in both ranges, which were tried to be improved and control ranges, this ratio showed increases In the ranges which overseeding methods applied, the basal areas were determined to be 12.10 Şi, 15.67 %t and 16. 74 ݰ in respectively 1981» İ9Ö2 and 19Ö3» 10- The application of the improvement methods caused the dec lining of tne ratio of the sheep fescue {F. ovina) which was initially predominant, and the declining was very i apparent with the fall burning. 11- Tnere were differences among the establishment ratio of the species which were planted by the overseeding method. Among the species, the crested wheatgrass gave the best result. The ratio of this specie, in the botanical composition, increased up to 33*25 % in the fall-burned blocks, in tne third year of the experiment. 12- The quality degree of 'th e- iran ges, which, were -determined according to the quality degree of the species of the vegetation, were greatly changed depending on the fertilization, airing and other iux- provement methods. The overseeding further caused the increases of these variations..Vith this type of treatment, initially“insufficient ”ran ges reached to a“fair”position. The -.high eat quality degree was ob tained in the aired, fall-burned and overaeeded.blocks. In tae improvement of the regional ranges, with the artificial seeding tne erected wiieatgras-s was seem to be the mobc important grass species. However, one or more legume species should be searched, and improved to take tne places of the alfalfa and sainfoin which had been used in this research, but for the purpose, alfalfa and sainfoin could- !_).} - be used until such plants are determined. According to the obtained results of this research work, in the improvement metuod of the poor regional ranges, the beat and pur posed improvement method is the application of 100 kg N for per hec tare and then airing it by slightly plowing and fall burning with the overseeding. For this type of range improvement, instead of burning the range with fuel, it is advissable to use and bum the malch accu mulated on the range land.