Aktif yetişkin erkeklerde CYP1A2 rs762551 gen polimorfizminin arrowhead çeviklik yetenek testi performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An analysis concerning the effects of CYP1A2 gene (rs762551) polymorphisms on arrowhead agility test performance in physically active adult males
- Tez No: 899102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kafein kullanımından sonra egzersiz performansında gözlenen etkileşimlere ilişkin bireyler ve yapılan araştırmalar arasında önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Kafeinin ergojenik etkileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna inanılan CYP1A2 geni, kafein metabolizmasının tüm sürecinden sorumlu bir enzim olan Sitokrom P450 1A2'yi kodlamaktadır. Bu gende tek bir nükleotid polimorfizminin (SNP) rs762551 varlığı, kafeinin metabolizma üzerindeki etkisinin olduğu süreyi belirlemektedir. AA homozigotlarda bu enzimin daha yüksek seviyede üretimi gerçekleşirken, C alel taşıyıcılarda kafein eliminasyonu azalma eğilimi göstermektedir. Yapılan bu araştırmada aktif yetişkin erkeklerde CYP1A2 rs762551 gen polimorfizmlerinin 6 haftalık antrenmana yanıt olarak arrowhead çeviklik yetenek testi performans gelişim oranlarına etkilerinin açığa çıkardığı farklı sonuçların ve genotip dağılımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan 19-24 yaş arasındaki sağlıklı (n=54) erkek öğrencilerin gönüllük esasına dayanarak oluşturulmuş, aerobik güç, anaerobik performans ve toparlanma seviyelerinin ölçülmesi maksadıyla başlangıçta ve çalışma sonucunda (6 hafta) arrowhead çeviklik yetenek testi uygulanmıştır. Çalışma bulgularında yer alan denek grubunun ön-test ve son-test değerleri arrowhead çeviklik yetenek testi sağ ve sol değişkeni açısından grup içi karşılaştırması değerlendirildiğinde, her üç genotip arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. CYP1A2 gen polimorfizminin genotip dağılım frekansları da sırasıyla AA %29,78; AC %63,82 ve CC %6,40 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak; bizim çalışmamızda her ne kadar örneklem sayısı arzu edilen çoklukta olmamasına rağmen, atletik başarıyı etkileyen CYP1A2 gen polimorfizmlerinin açığa çıkardığı etkileşimlerde gözlemlediğimiz sonuçlar bazı araştırmaların bulgularıyla benzerlik göstermektedir. Bu çerçevede; kafeinin sporcular üzerindeki performans artırıcı etkileri çok gen ve çok faktörlü varyasyonlara bağlı olabileceği gerçeği göz önüne alınarak CYP1A2 gen varyantlarına ilişkin yaklaşımların daha öngörülebilir olabilmesi için geniş kapsamlı araştırmaların yapılmasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Considerable disparities have been documented among individuals and research studies regarding the observed interactions in exercise performance subsequent to caffeine use. The CYP1A2 gene, believed to have a significant impact on the ergogenic effects of caffeine, encodes Cytochrome P450 1A2, an enzyme that is responsible for the entire process of caffeine metabolism. The presence of a single nucleotide polymorphism (SNP) rs762551 in this gene dictates the length of time that caffeine has an impact on metabolism. AA homozygotes exhibit a higher production of this enzyme. Individuals carrying the C allele generally have reduced caffeine elimination. The objective of this study was to investigate the various outcomes and genotype distributions associated with the impact of CYP1A2 rs762551 gene polymorphisms on the rates of improvement in arrowhead agility drill test performance among active adult males following a 6-week training period. The research population was established by voluntary participation of 54 male students, aged 19-24, who were in good health. The participants were specifically selected from the Faculty of Sports Sciences. The Arrowhead agility drill biomotor test was conducted at the commencement and conclusion of the study, spanning a duration of 6 weeks, with the purpose of assessing aerobic power, anaerobic performance, and recovery levels. The implementation has been executed. When assessing the pre-test and post-test values of the subject group in the study, the researchers examined the arrowhead agility drill test right and left variables within the group. The results indicated that there was no statistically significant difference seen among the three genotypes. The frequencies of genotype distribution for CYP1A2 gene polymorphism are as follows: 23.78% for AA, 63.82% for AC, and 6.40% for CC. Despite the limited sample size in our investigation, the discovered interactions pertaining to the impact of CYP1A2 gene polymorphisms on athletic success align with the findings reported in previous studies. In this particular context, it is imperative to acknowledge that the impact of caffeine on athletes' performance may be contingent upon a multitude of genetic and factoral variations. Consequently, it is imperative to do thorough research in order to enhance the predictability of techniques pertaining to CYP1A2 gene variants.