Belediyelerin hizmet içi eğitim faaliyetleri üzerine bir çalışma: İskenderun belediyesi örneği
A study on in-service training activities of municipalities: The case of Iskenderun municipality
- Tez No: 899120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VASFİYE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hizmet içi eğitimin; kurumlarda çalışan personelin bilgi ve becerilerini arttırması, daha yüksek standartta mal ve hizmet üretilmene destek olması, moral ve motivasyonu sağlanması, çalışanlara mesleklerinde ilerleme olanakları tanıması, çalışanların gelirinde artışlar meydana getirmesi ve iş doyumunu arttırması gibi genel anlamda verimliliğe katkısı önemle ele alınması gereken bir konudur. Çalışmamızda hizmet içi eğitime, hizmet içi eğitimin önemine ve kurumlar açısından sağladığı verimliliğin etkilerine ülkelerin genel refah düzeyi açısından önemli bir kurum olan belediye kurumu örnekleminde yer verilmiştir. Çalışma kapsamında, İskenderun Belediyesi örnekleminde yapılan anket çalışması sonuçları değerlendirilerek hizmet içi eğitim faaliyetlerinin belediye kurumlarının verimliliklerine katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contribution of in-service training to productivity in general, such as increasing the knowledge and skills of personnel working in institutions, supporting the production of goods and services to a higher standard, providing morale and motivation, providing employees with opportunities to progress in their professions, increasing employee income and increasing job satisfaction, is an issue that needs to be addressed with importance. In our study, the importance of in-service education, the importance of in-service education and the effects of the efficiency provided by institutions were included in the sample of the municipal institution, which is an important institution in terms of the general welfare level of countries. Within the scope of the study, the results of the survey conducted in the sample of Iskenderun Municipality were evaluated and the effects of in-service training activities on the efficiency of municipal institutions were investigated. Within the scope of the study, the results of the survey conducted in the sample of Iskenderun Municipality were evaluated and the contribution of in-service training activities to the efficiency of municipal institutions was tried to be revealed.