The effects of seismic isolators on rc building's earthquake performance, life cycle energy consumption and carbon footprint
Sismik izolatörlerin rc binaların deprem performansı, yaşam döngüsü enerji tüketimi ve karbon ayak izi üzerindeki etkileri
- Tez No: 899129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Enerji, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye, aktif fay hatlarıyla çevrilidir. Bu fay hatları, ülkemizde yıkıcı depremlere sebep olarak can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ilçesinde 7,8 Mw ve Elbistan ilçesinde 7,5 Mw büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Depremlerde yapıların hasar almasını engellemek ya da azaltmak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada ankastre mesnetli bir hastane yapısı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde (TBDY 2018) belirtildiği üzere DD-1 en büyük deprem yer hareketi düzeyi ve DD-2 tasarım deprem yer hareketi düzeyine göre SAP2000 programında modellenmiş ve analiz edilmiştir. Ardından aynı yapı taşıyıcı eleman boyutları küçültülerek ve beton sınıfı düşürülerek sismik izolatörlü olarak tasarlanıp tekrar analiz edilmiştir. DD-1 ve DD-2 deprem düzeylerine göre iki adet kurşun çekirdekli kauçuk sismik izolatör tasarımı yapılmıştır. Sismik izolatörlü DD-1 deprem düzeyinde tasarlanan yapıda zemin kattaki kat kesme kuvvetleri ankastre mesnetli yapıya göre %87,82, DD-2 deprem yer hareketi düzeyinde ise %80,44 azalmıştır. Sismik izolatörlü yapıda bütün malzemelerin toplam EE değeri ankastre mesnetli yapıya göre %23,60 azalmıştır. Sismik izolatörlü yapıda bütün malzemelerin toplam CO2-eq değeri ankastre mesnetli yapıya göre %25,72 azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is surrounded by active fault lines, which lead to destructive earthquakes, causing significant loss of life and property. On February 6 2023, two major earthquakes struck Kahramanmaraş province, with magnitudes of 7.8 Mw in Pazarcık district and 7.5 Mw in Elbistan district. Preventing or minimizing structural damage in such events is of critical importance. In this study, a hospital building with fixed-base supports was modeled and analyzed in the SAP2000 program according to the DD-1 maximum earthquake ground motion level and DD-2 design earthquake ground motion level specified in the Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018). The same structure was then redesigned with reduced structural element dimensions and lower concrete grade, incorporating seismic isolators, and reanalyzed. Two lead rubber bearing seismic isolators were designed for the DD-1 and DD-2 earthquake levels. In the structure designed with seismic isolators, the base shear forces at the ground floor were reduced by 87.82% under the DD-1 earthquake level and by 80.44% under the DD-2 earthquake level compared to the fixed-base structure. Additionally, the total embodied energy (EE) of all materials in the seismically isolated structure was reduced by 23.60%, and the total CO2-eq emissions were reduced by 25.72% compared to the fixed-base structure.