Antibiyotiğe dirençli pseudomonas aeruginosa'larda lizojenik ve litik bakteriyofaj varlığı ve PIP/TAZ antibiyotik ile sinerji etkinliğinin araştırılması
Detection of the lysogenic and lytic bacteriophage of antibiotic resistant pseudomonas aeruginosa and synergistic effect with PIP/TAZ antibiotic
  1. Tez No: 899128
  2. Yazar: NAWAL MAHMOOD ALI AL AAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, PROF. DR. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pseudomonas aeruginosa enfeksiyon nedeniyle olan ölümlerin ve sağlık maliyetlerini artıran bir hastane patojenidir. Bakteriyel enfeksiyonlar için mevcut tedavi antibiyotiklerdir. Gelişen direnç etkili bir tedaviyi giderek zorlaştırmaktadır. P. aeruginosa'larda antibiyotik direnci ile profaj varlığının ilişkili olma potansiyeli bulunmaktadır. Profaj profillerinin bilinmesi geliştirilecek stratejiler için önemlidir. Önemli alternatif tedavilerden biri de faj terapidir. Araştırmamızda öncelikle klinik P. aeruginosa izolatlarında Pf1-benzeri profajın varlığı PCR ile tespit edilmiştir. Tüm örneklerde PfUa, PfUb, Pf4 ve Pf5 saptanırken Pf1 tüm izolatlarda saptanamamıştır. Pf1 pozitif P. aeruginosa izolatları ile antibiyotik duyarlılığı arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Çevresel örneklerden izole edilen, moleküler karekterizasyonu yapılan KPP10 olduğu belirlenen litik fajın adsorbsiyon zamanı, patlama boyutu, optimal pH ve sıcaklık duyarlılıkları belirlenmiş ve GAUN KPP10 olarak isimlendirilmiştir. GAUN KPP10 fajı ile antibiyotik sinerji (PAS) çalışmaları yapılmıştır. GAUN KPP10'un, PAS analizlerinde P. aeruginosa ATCC 27853 ve piperasilin/tazobaktam kullanılmıştır. Litik GAUN KPP10'un kullanılan tüm konsantrasyonlarda sinerjik etkinlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is a major cause of death and a nosocomial pathogen that increases healthcare costs. The current treatment for bacterial infections is antibiotics. The advent of antibiotic resistance represents a significant challenge to the effective treatment of infections. The presence of prophage has the potential to be associated with antibiotic resistance in P. aeruginosa. An understanding of prophage profiles is crucial for the development of effective strategies. One of the major alternative treatments is phage therapy. In this study, the presence of Pf1-like prophage in clinical P. aeruginosa isolates was determined by PCR. While PfUa, PfUb, Pf4 and Pf5 were identified in all samples, Pf1 was not detected in all isolates. The correlation between the Pf1 positive P. aeruginosa isolates and antibiotic susceptibility was evaluated. The adsorption time, burst size, optimal pH and temperature sensitivity of lytic phage isolated from environmental samples and molecularly characterized as KPP10 were determined, that we named GAUN KPP10. A (PAS) study was conducted with GAUN KPP10 phage and piperacillin/tazobactam antibiotic against P. aeruginosa ATCC 27853. It was found that lytic GAUN KPP10 showed synergistic activity at all concentrations used.