Nanopartikül olan polistrinin Nizip fıstık ve zeytin bahçelerinde toprağın üreaz ve katalaz enzim aktivitelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nanoparticle polystyrene on urease and catalese enzyme activities of soil of Gaziantep/Nizip pistachio and olive orchards
  1. Tez No: 899133
  2. Yazar: PINAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİHAN TUNÇ, DR. MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hızla artan teknolojik gelişmeler sonrası yüksek boyutlara ulaşan fosil bazlı plastiklerin oluşturduğu kirlilik, tarımsal toprakların kalitesi, topraklardaki besin elementi döngüleri ve doğal ekosistemlerin sağlığı ve sürdürülebilirliği üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Bu çalışmada Polistirenin, topraktaki üreaz ve katalaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, toplam 20 farklı antepfıstığı (Pistacia vera L.) ve zeytin (Olea europeae L.) bahçelerinden 0-20 cm derinlikten toprak örnekleri alındı. Toprak örnekleri 2 mm'lik elekle elendi ve havada kurutuldu. 30 günlük inkübasyon sonucunda polistiren uygulanan ve kontrol amaçlı polistiren uygulanmayan topraklarda kimyasal analizler yapıldı. Çalışma sonunda Polistirenin üreaz ve katalaza önemli ölçüde etki ettikleri tespit edilmiştir. Polistrin uygulanan topraklarda Üreaz ve katalaz enziminin kontrol topraklara oranla %9,5 ve %7,5 oranında azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The pollution caused by fossil-based plastics, which have reached high levels after rapidly increasing technological developments, is highly effective on the quality of agricultural soils, nutrient cycles in soils, and the health and sustainability of natural ecosystems. In this study, it was aimed to determine the effects of polystyrene on urease and catalase enzyme activity in soil. In the study, soil samples were taken from 20 different pistachio (Pistacia vera L.) and olive (Olea europeae L.) orchards at 0-20 cm depth. Soil samples were sieved with a 2 mm sieve and air dried. After 30 days of incubation, chemical analyses were performed on polystyrene treated and control non- polystyrene treated soils. At the end of the study, it was determined that polystyrene significantly affected urease and catalase. It was found that urease and catalase enzymes decreased by 9,5% and 7,5% in polystyrene treated soils compared to control soils.