Isı pompalarının endüstride oluşan sera gazı emisyonlarının azaltılmasında kullanımı
Utilization of heat pumps for reducing greenhouse gas emissions in industry
- Tez No: 899134
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışmasında sera gazı emisyonu yoğun olan çimento, enerji, demir-çelik ve gübre sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşların sera gazı emisyonları,“ISO 14064:2019: Sera Gazı Salımlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanmasına ve Raporlanmasına Dair Kılavuz ve Özellikler”ve IPCC kılavuzları doğrultusunda hesaplanmıştır. Hesaplanan sera gazı emisyonunun, ülkemizin de taraf olduğu,“Paris İklim Anlaşması”çerçevesinde, sanayi için ekonomik sonuçları ve ısı pompalarının sera gazı emisyonlarının dengelenmesinde kullanımının etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon footprint of organizations operating in cement, energy, iron-steel, and fertilizer sectors, which have intense greenhouse gas emissions, were calculated in line with“ISO 14064:2019: Guidelines and Specifications for the Calculation and Reporting of Greenhouse Gas Emissions and Removals at the Organization Level”and IPCC guidelines. The economic consequences of the calculated greenhouse gas emissions for the industry and the effects of utilizing heat pumps for balancing the greenhouse gas emissions were discussed within the framework of the“Paris Climate Agreement”.