Harran Üniversitesi güneş enerjisi santralinin performans analizi
Performance analysis of solar power plant at Harran University
- Tez No: 899241
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZMİ AKTACİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Harran Üniversitesi'ne ait 5.31 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinin (GES) 2021-2023 yılları arasındaki performansını, çevresel faktörlerin etkilerini dikkate alarak değerlendirmektedir. Analizler, Uluslararası Enerji Ajansı'nın IEC 61724 standardına uygun olarak gerçekleştirilmiş olup, güneş ışınımı, sıcaklık ve rüzgâr hızı gibi faktörlerin santral verimliliği üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, santralin yıllık ortalama Performans Oranı (PR) %88.41 olup, bu değer santralin genel performansının yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıkların fotovoltaik (PV) panellerin verimliliğini olumsuz etkilediği, buna karşılık kış aylarında düşük ışınım değerlerine rağmen verimliliğin arttığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları, güneş enerjisi santrallerinin verimli bir şekilde işletilebilmesi için düzenli bakım ve temizlik stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Özellikle PV panellerin yüzey temizliği, enerji üretim verimliliğinin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma, yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek ve enerji sektörü ile akademik literatüre önemli katkılar sağlamak amacıyla bilimsel bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the performance of the 5.31 MW capacity solar power plant (SPP) at Harran University between the years 2021 and 2023, taking into account the effects of environmental factors. The analyses were conducted in accordance with the IEC 61724 standard of the International Energy Agency, with a detailed examination of the impact of factors such as solar irradiance, temperature, and wind speed on the plant's efficiency. The findings show that the plant's annual average Performance Ratio (PR) is %88.41, indicating a high overall performance. It was observed that while the increased temperatures during summer negatively affected the efficiency of photovoltaic (PV) panels, the efficiency increased during winter despite lower irradiance values. The study emphasizes the importance of regular maintenance and cleaning strategies for the efficient operation of solar power plants. In particular, the surface cleaning of PV panels plays a critical role in maintaining energy production efficiency. This study provides a scientific resource aimed at promoting the use of renewable energy and contributing significantly to the energy sector and academic literature.