Ratlarda oluşturulan deneysel endometriyozis modelinde CD-20 monoklonal antikor olan rituksimab'ın etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 899246
  2. Yazar: AYŞE ÇİTİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Endometriyozis oldukça sık görülen, sekeller bırakabilen ve gizemini hala koruyan, hormom bağımlı, kronik bening bir jinekolojik hastalıktır. Özellikle genç yaştaki kadınları etkilemektedir. Patogenezinin belirsiz olmasına rağmen immün sistemin hastalığın başlamasında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle, immün sistem hücrelerinden olan lenfositlerin göç eden endometriyal hücrelerin kabulü, implantasyonu ve çoğalmasında önemli rol oynamaktadır. B-lenfosit fonksiyonlarındaki değişiklikler hastalığı indüklüyor ya da ilerlemesine nedene oluyor olabilir. Bizim de bu çalışmadaki amacımız; B-lenfositleri inhibe ederek etki gösteren rituximab`ın deneysel olarak oluşturulan endometriyozis modelinde terapötik etkisini araştırmaktı. Material&Method: Çalışmada, 200-250 gr, 24 adet matür dişi rat kullanıldı. İlk laparatomiyle endometriyozis odakları implante edildi. Dört hafta sonra, endometriyotik implantların ilk volümleri küresel formül ile hesaplandı. Ratlar rastgele iki gruba ayrıldı: kontrol(salin verilen, n: 11) ve `Rituximab`(10 mg/kg, n:12). 14 gün sonra , üçüncü laparatomi ile tedavi sonrası implantarın boyutları ölçüldü. Histolojik inceleme ve CD-20 ile immunhistokimyasal inceleme için implantlar eksize edildi.. Bulgular: Tedavi sonrasında makroskobik olarak endometriyal implant boyutları kontrol grubuna göre tedavi grubunda anlamlı olarak gerilemişti. Lenfosit ve fibrosis skorları açısından gruplar arasında istatiski olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuc: Deneysel olarak oluşturulan endometriyozis hayvan modelinde, bu amaç için daha önce kullanılmayan Rituximab ile , endometriyotik odaklarda makroskobik olarak anlamlı gerileme saptandı.
Özet (Çeviri)
Backround: Endometriosis is a common, enigmatic, debilitating , hormone depended, chronic bening gynecologic disease. It especially effects young women. Although its pathogenesis is unclear, the immune system is suggested to play an important role in the initiation and the progression of the disease. Especially, immune cells in lymphoid lineage plays essential roles in determining either accept or reject survival, implantation, and proliferation of endometrial and endometriotic cells. The B-lymphocytes disfunction may be induced and promote the disease. The aim of this study is to assesmnet of potential therapeutic efficiency of rituximab, inbibits B-lymphocytes, in an experimental endometriosis animal model. Material&Method: 200-250 gr, 24 mature female rats used in the study. With first laparatomy endometriosis was surgically induced. After 4 weeks, rats were surgically explored to visualize the endometriotic implants. All subjects were confirmed for peritoneal endometriotic foci and the spherical volüme was calculated. The rats was randomly divided into 2 groups: control group and `Rituximab` group( (10 mg/kg,n:12). After 14 days, a third laparotomy was performed for measuring the implant sizes and histological and immunhistochemical examination, with anti-CD-20 stain. Results: After the treatment with Rituximab, volumes of endometriotic implants decreased significantly. But lymphocytes and fibrosis score levels were almost similar between the groups. Conclusion: In an experimental rat endometriosis model, Rituximab, an agent used for the first time for the medical treatment of endometriosis, has shown significant therapeutic efficiency.