Tubo-Ovaryan apse olgularında medikal tedavi başarısı öngörülebilir mi?
Can the success of medical treatment in Tubo-Ovarian abscess cases be predicted?
  1. Tez No: 899247
  2. Yazar: İREM SERGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
TUBO-OVARYAN APSE OLGULARINDA MEDİKAL TEDAVİ BAŞARISI ÖNGÖRÜLEBİLİR Mİ? Dr. İrem Sergi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye, 2024 Amaç: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016-2024 yılları arasında TOA tanısı ile tedavi edilen olguların klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları retrospektif olarak incelenmiş olup medikal tedavi başarısı ve cerrahi tedavi gereksiniminin öngörülebilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 2016-2024 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesine Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine interne edilen, hastane bilgi sistemi“Probel”üzerinden anamnezinde, epikrizinde ''TOA, Tubo ovaryan apse, apse'' içeren kayıtlar ve ameliyat kodları tarandı. Toplam 1208 hasta verisine ulaşıldı. Piyosalpinks, TOA içermeyen endometrit, postoperatif pelvik apse, akut over hadiseleri (dermoid,hemorajik kist) olan, demografik verilerine ulaşılamayan hastalar dışlandı. Tüm kriterleri taşıyan 136 hastanın verisine ulaşıldı. Dahil edilen 136 hastadan 0-1-2. gün akut batın nedeni ile opere olan 7 hasta da çalışmadan çıkartıldı. Toplam 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların preoperatif dönemde, ilk başvurdukları anı 0.saat ve 24-72 saat sonraki biyokimyasal parametreler ve tam kan sayımı sonuçları ve sosyo-demografik özellikleri, operasyon bilgileri, RİA kullanımı, TOA çapı, CRP değerleri, prokalsitonin düzeyleri ve lökosit değerleri gibi parametreler açısından medikal tedavi ile tedavi edilen ve cerrahi müdahale gereksinimi duyan hasta grupları arasında istatistiksel anlamlılık araştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 40,7 yıl olup, %26,4'ünde medikal tedavi başarılı, %73,6'sında ise başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
Can the Success of Medical Treatment in Tubo-Ovarian Abscess Cases Be Predicted? Dr. Irem Sergi Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Izmir Katip Çelebi University, Izmir, Turkey, 2024 Objective: This study aimed to retrospectively analyze the clinical, laboratory, and radiological findings of cases diagnosed with tubo-ovarian abscess (TOA) and treated at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between 2016 and 2024, with the objective of investigating the predictability of medical treatment success and the need for surgical intervention. Methods: Hospital records and surgical codes containing the terms“TOA, tubo-ovarian abscess, abscess”from the hospital information system“Probel”were reviewed for patients admitted to the Obstetrics and Gynecology Department at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between 2016 and 2024. A total of 1208 patient records were identified. Patients with pyosalpinx, endometritis, postoperative pelvic abscess, and acute ovarian events (such as dermoid or hemorrhagic cysts), as well as those lacking demographic data, were excluded. Data from 136 patients who met the criteria were analyzed, but seven patients who underwent surgery for acute abdomen within 0-2 days were also excluded. A total of 129 patients were included in the study. The biochemical parameters and complete blood count results at admission 0 hour and 24-72 hours post-admission, as well as socio-demographic characteristics, operative details, intrauterine device (IUD) usage, TOA size, CRP ve procalcitonin levels, and leukocyte counts, were statistically analyzed to assess significant differences between patients who were treated successfully with medical therapy and those requiring surgical intervention. Results: The mean age of the patients was 40.7 years. Of the patients, 26.4% were successfully treated with medical therapy, while 73.6% required surgical intervention.