Atık niteliğindeki ceviz (Juglans regia L.) iç zarından yeşil sentez tekniği ile gümüş nanopartikül sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of antimicrobial activity of silver nanoparticles from waste walnut (Juglans regia L.) inner membrane by green synthesis technique
- Tez No: 899249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, atık niteliğindeki doğal ürünlerin sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında çevre dostu yeşil sentez tekniği ile gümüş nanopartikül eldesinin potansiyelini belirlemek ve elde edilen nanopartiküllerin antimikrobiyal aktivitelerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Sürdürülebilirlik gelecekteki ekoloji için önemlidir ve son yıllarda atıkların artması sürdürülebilirliği olumsuz etkilemektedir. Atıkların yönetimi ve teknoloji alanında kullanılması sürdürülebilirlik için bir çözüm olabilir. Nanoteknoloji, 1-100 nm boyutundaki maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirmek için gelişen bir teknolojidir. Nanopartiküller fiziksel, biyolojik ve kimyasal yöntemler gibi farklı yöntemlerle sentezlenebilmektedir. Yeşil sentez (biyolojik sentez) yöntemi, çevre dostu, enerji tasarrufu sağlayan, daha ucuz, daha az atık üreten, ölçeklendirilmesi kolay, sürdürülebilir ve biyolojik olarak uyumlu olması nedeniyle kimyasal ve fiziksel yöntemlere göre en çok tercih edilen yöntemdir. Ceviz; yaprakları, kuru ve yeşil meyvesi, iç/dış kabuğu ve iç zarı farklı kısımları olan bir meyvedir. İç kabuğu ve dış kabuğu gıda olarak kullanılmaz ve atıktır. İlk olarak atık ceviz iç zarı özütlenmiş daha sonra gümüş nanopartikül sentezi için electron vericisi olarak kullanılmıştır. AgNPs yeşil sentez tekniği ile sentezlendikten sonra karakterize edilmiş ve AgNP'lerin antimikrobiyal aktivitesi belirlenmiştir. AgNP'lerin 46-51nm boyutunda 460nm'de maksimum absorbans verdiği ve iyi bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler bitkisel bazlı atıkların nanoteknolojide kullanım potansiyeli olduğu ve tarımdan tıpta kadar geniş bir alanda kullanılabileceği açıktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the potential of obtaining silver nanoparticles using an environmentally friendly green synthesis technique within the scope of sustainability. For this purpose, natural waste products were used as precursor, and the antimicrobial activity of the obtained nanoparticles was determined. Sustainability is important for future ecology, and the increased waste in recent years has negatively affected sustainability. Waste management and utilization in the field of technology can be a solution for sustainability. Nanotechnology is an emerging technology that improves the physical, chemical and biological properties of substances. 1-100 nm in size. Different methods, such as physical, biological and chemical methods, can synthesize nanoparticles. The green synthesis (biological synthesis) method is the most preferred method compared to chemical and physical methods because it is environmentally friendly, energy-saving, cheaper, produces less waste, is easy to scale up, and is sustainable and biologically compatible. Walnut has different parts, such as leaves, dry and green fruit, inner/outer shell and inner membrane. The inner and outer shells are not used as food and are waste. First, the waste walnut inner membrane was extracted and then used as electron donor to synthesize silver nanoparticles. AgNPs were synthesized using the green synthesis technique and then characterized, and the antimicrobial activity of AgNPs was determined. It was observed that AgNPs gave maximum absorbance at 460nm with a size of 46-51nm and had good antimicrobial activity. It is clear from the data obtained that plant-based wastes have the potential to be used in nanotechnology and can be used in a wide range of fields, from agriculture to medicine.