Türkiye'de mısır (Zea mays) ekim alanlarından izole edilen Fusarium verticillioides (=f.moniliforme), Fusarium proliferatum türlerinin bazı moleküler yöntemler ile tanılanması
Identification of Fusarium verticillioides, Fusarium proliferatum species isolated from maze (Zea mays) cultivation areas in Turkey by some molecular methods
  1. Tez No: 899260
  2. Yazar: ŞULE GÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dünya'da buğday ve çeltikten sonra en fazla tarımı yapılan bir tahıl bitkisi olan mısır bitkisi Türkiye'de yetiştirilen en önemli buğdaygillerdendir. Mısır yetiştiriciliğinin Türkiye'de ve Dünya genelinde en önemli sorunlarından biri haline gelen Fusarium spp. patojeni mısır'da kök, kök boğazı, sap ve koçan çürüklüğüne sebep olmaktadır. Özellikle koçanda göstermiş olduğu pembe küflü tabaka insan sağlığına da zarar vererek önemli derecede ürün kayıplarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada mısırda Türkiye'de yaygın olarak görülen Fusarium proliferatum ve Fusarium verticillioides türlerinin moleküler markörler kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu amplifikasyonu (PCR) ile teşhis edilmiştir. Teşhisi yapılan izolatların DNA ekstraksiyonu yapılarak genel EF1-EF2 primerleri ile PCR ürünü elde edilmiştir. Elde edilen PCR ürünü sanger sekans ile tespit edilerek teşhiste kullanılan moleküler markörlerin doğruluğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Corn, which is the most cultivated cereal plant in the world after wheat and rice, is one of the most important grasses grown in Turkey. Fusarium spp., which has become one of the most important problems in corn cultivation in Türkiye and around the world. The pathogen causes root, crown, stem, and ear rot in corn. Especially the pink mold layer on the cob harms human health and causes significant product losses. In this study, Fusarium proliferatum and Fusarium verticillioides species, which are common in Turkey, were identified in corn by polymerase chain reaction amplification (PCR) using molecular markers. DNA extraction of the diagnosed isolates was performed, and PCR products were obtained with general EF1-EF2 primers. The resulting PCR product was detected with sanger sequence and the accuracy of the molecular markers used in diagnosis was proven.