Havacılık kablolarının zamana bağlı akım taşıma kapasitelerinin hesaplanması
Calculation of time dependent current carrying capacities of aerospace cables
- Tez No: 899261
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin temel hedefi, hava aracı kablolama tasarımlarında kullanılan kabloların zamana bağlı akım taşıma kapasitesini belirleyen faktörleri incelemek, bu kabloların kısa süreli akımlara tepkilerini ölçmek ve kablo çapının zamana bağlı parametrelere bağlı olarak doğru seçilebilmesi için bir yöntem önermektir. Bu çalışmada, havacılıkta kablolama tasarımlarında detaylı analizin gerekliliğini vurgulanmış, kabloların akım taşıma dayanımının yetersiz olduğu durumlardan dolayı seçilen kabloların ağırlık artışlarına neden olabileceğini belirtilmiş ve zamana bağlı akım taşıma kapasitesi hesaplamasına dayalı bir yaklaşım önerilmiştir. Kapsamında ise, havacılıkta kullanılan standart kabloların akım taşıma kapasitelerini etkileyen faktörler test düzeneklerinde doğrulanmıştır. Aynı zamanda kabloların akım taşıma kapasitesinde zaman faktörü incelenmiş ve verilerin anlamlandırılması üzerine odaklanarak, zamana bağlı akım taşıma kapasitesi hesaplamasına yönelik bir metodoloji önerilmiştir. Bu yeni hesaplama metodunun uygulanması sonucu hava aracı kablolamalarında %20'lere varan ağırlık kazancı sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed that to examine the factors determining the time-dependent current-carrying capacity of cables used in aircraft wiring designs, measure the response of these cables to short-time-currents, and propose a method for accurately selecting cable diameter based on time-dependent parameters. Emphasizing the necessity of detailed analysis in aviation cable designs, this study highlights that inadequate sizing of cables due to current-carrying capacity of cables may lead to increased weight. The thesis proposes an approach based on time-dependent current-carrying capacity calculations. In its scope, the study focuses on verifying the factors affecting the current-carrying capacity of standard cables used in aviation, interpreting the data obtained from testing setups. At the same time, time factor in the current carrying capacity is investigated and a methodology for time-dependent current-carrying capacity calculations is proposed. With this new calculation method, it is observed that there could be up-to 20% weight savings in aerospace cables.