Kızılçam (Pinus brutia) kabuğundan elde edilen antioksidan maddelerin enkapsülasyonu ve dental adeziv katkı maddesi olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the encapsulating of antioxidant substances obtained from red pine (Pinus brutia) barks and their use as dental adhesive additives
  1. Tez No: 899285
  2. Yazar: SERENAY EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Pinus brutia (P. brutia), yüksek antioksidan içeriğine sahip doğal bir proantosiyanidin kaynağıdır. Proantosiyanidinler ikincil bitki metabolitleridir ve beslenme tıbbında güçlü antioksidanlar olarak kullanılırlar. Çamgiller familyasının bileşiklerinin kabukları ayrıca antimutajenik, antienflamatuar, anti-fungal özellikleri ve yüksek antioksidan içeriği nedeniyle yaraların tedavisinde, bağışıklığın güçlendirilmesinde ve çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kızılçam kabukları dört farklı çözücü sistemi kullanılarak ekstrakte edilmiştir: etanol, metanol, etanol–su (70:30, v/v) ve metanol–su (70:30, v/v). Elde edilen ekstraktların fenolik bileşik profili yüksek performanslı sıvı kromatografisi-diyot dizi dedektör (HPLC–DAD) ile belirlenmiştir. Dolgu malzemesi olarak kullanılması planlanan Kızıl çam kabuklarının çürüğü önleyip önlemediğini belirlemek için Lacticaseibacillus casei ve Lactobacillus acidophilus probiyotik bakterilerinin geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Kızılçam kabuğu ekstraktının β-siklodekstrin ile enkapsülasyon işlemi için β-siklodekstrin oranı (%w/v), sıcaklık (ºC), Kızılçam kabuğu ekstraktı (mL) ve zaman (dk) optimizasyon parametreleri belirlenmiştir. Optimizasyonda merkezi kompozit tasarım yöntemi kullanılmıştır. Optimum enkapsülasyon verimliliği fenoliklerin antioksidan kapasitesi olarak belirlenmiştir (%85,04±0,16). Dental yapıştırıcı olarak kullanılacak β–siklodekstrin-metakrilat monomeri sentezlenmiştir. Enkapsülasyon işlemi Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT–IR) ve Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ile, sentezlenen β–siklodekstrin–metakrilat monomeri ise FT–IR, SEM ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
High antioxidant content proanthocyanidins can be found naturally in Pinus brutia (P. brutia). Secondary plant metabolites called proanthocyanidins are employed in nutritional medicine as potent antioxidants. Because of its strong antioxidant content, and antimutagenic, anti-inflammatory, and anti-fungal characteristics, the barks of the pine family are also used to cure wounds, boost the immune system, and treat various other ailments. Four distinct solvent solutions were used in this investigation to extract red pine bark: methanol, ethanol, ethanol–water (70:30, v/v), and methanol–water (70:30, v/v). Using a high–performance liquid chromatography-diode array detector (HPLC–DAD), the phenolic component profile of the extracted materials was ascertained. To find out if the red pine bark, which is intended to be used as a filler substance, prevents caries, Lacticaseibacillus casei and Lactobacillus acidophilus probiotic bacteria were developed. For the encapsulation process of red pine bark extract with β–cyclodextrin, the optimization parameters of β–cyclodextrin ratio (%w/v), temperature (ºC), red pine bark extract (mL), and time (min) were calculated. The optimization process made use of the central composite design method. The best encapsulation efficiency was found to be 85.04±0.16% for phenolic antioxidant activity. β–cyclodextrin–methacrylate monomer to be used as dental adhesive was synthesized. The encapsulation process was confirmed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT–IR) and Scanning Electron Microscopy (SEM) and the synthesized β–cyclodextrin-methacrylate monomer was confirmed by FT–IR, SEM and Nuclear Magnetic Resonance (NMR).