The effects of initial static shear stress on the liquefaction resistance of Çine sand
Başlangıç statik kayma gerilmesinin Çine kumunun sıvılaşma direncine etkileri
  1. Tez No: 899311
  2. Yazar: BERKAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Başlangıç statik kayma gerilmesinin doygun Çine kumunun sıvılaşma davranışı üzerindeki etkileri, içi boş silindir döngüsel burulma testleri ile değerlendirilmiştir. Döngüsel yüklemeli testlerde değişkenler olarak rölatif yoğunluk ile başlangıç statik ve döngüsel kayma gerilmeleri seçilmiştir. Aşırı boşluk suyu basıncı ile kalıcı ve toplam şekil değişimleri, uygulanan kayma döngüleri boyunca izlenerek belirtilen değişkenlerin sıvılaşma direnci üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Zemin sıvılaşmasının tetiklenmesi, %10 çift genlikli döngüsel kayma birim deformasyon seviyelerine ulaşılan ilk an olarak tanımlanmıştır. Başlangıç kayma gerilmelerinin olduğu ve olmadığı durumlarda test edilen numuneler için döngüsel direnç oranı (CRR) ve eşdeğer kayma gerilmesi döngü sayısı (N) eğrileri geliştirilmiştir. Başlangıç statik kayma gerilmelerinin etkileri, başlangıç kayma gerilmelerinin olduğu ve olmadığı durumlar için geliştirilen CRR-N eğrileri oranlanarak elde edilebilir. Bu oran, eğim düzeltme faktörü, 𝐾𝛼 olarak tanımlanır. Başlangıç statik kayma gerilmelerinin varlığı, NCEER (1997) önerileriyle tutarlı olarak, sıkı zemin numuneleri için CRR değerlerini artırırken, gevşek numuneler için bu direnci azaltmaktadır
Özet (Çeviri)
The effects of initial static shear stress on the liquefaction behavior of saturated Çine sand were evaluated through hollow cylinder cyclic torsional tests. The relative density and the initial static and cyclic shear stresses were considered as the variables of the cyclic testing program. The variation of excess pore water pressure and shear strain were monitored throughout the applied shear cycles, allowing for a comprehensive understanding of the impact of these variables on liquefaction resistance. Soil liquefaction triggering was identified with the onset of 10 % double amplitude cyclic shear strains level. The cyclic resistance ratio (CRR) vs. equivalent number of shear stress cycles (N) curves were developed for the samples tested under zero and nonzero initial shear stresses. The effects of initial static shear stresses were assessed by simply taking the ratio of CRR values from these two sets of tests. This ratio is defined as slope correction factor, 𝐾𝛼. It is concluded that the presence of initial static shear stresses increases CRR values for dense soil specimens whereas decreases it for the loose ones, consistent with the recommendations of NCEER (1997).