World-system, world-literature. Mapping the planet, understandingthe historical and contemporary realities, and changing the modes of representations: A comparative study of three contemporary novels Paradise, Through the Arc of the Rain Forest, and Cloud Atlas
Dünya sistemi, dünya yapısı. Gezegeni haritalamak, tarihi ve çağdaş gerçekleri anlamak ve temsil tarzlarını değiştirmek: Üç çağdaş romanın karşılaştırmalı bir çalışması Cennet, Rain Ormanının Yayı Boyunca ve Bulut Atlası
  1. Tez No: 899355
  2. Yazar: SHAYMAA HADI AL-KADHIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüz dünyasında milli edebiyat eskisi kadar önemli değildir; Dünya Edebiyatı çağı çok daha ağır basmış olup, değerinin ortaya çıkmasına aktif olarak katkıda bulunmak bir nevi zorunlu hale gelmiştir. Dünya edebiyatı çeşitli yerleşim yerlerinden ve milletlerden sentezlenir. Dünyamızın hudutları, sınırları ve sabit paradigmaları vardı. Ancak limitler düşürülebilir, sınırlar yıkılabilir ve paradigmalar değiştirilebilir. Geleneksel karşılaştırmalı edebiyat entelektüel hırsları karşılamadı. Öncelikle Batı'nın edebi üretimine odaklanan nispeten mütevazı bir çaba olmuştur. Bu nedenle, bu çalışma açıkça küresel bir sistem olarak işlev gören Dünya Edebiyatının ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Postmodern edebiyat teorisyenleri, dar kapsamlı karşılaştırmalı edebiyatı, modern yaşamlarımızın artan karmaşıklıklarına yanıt veren yeni bir versiyonla değiştirmeye çalışırlar. Bu çalışmanın amacı, yönlerin yüzey ara bağlantılarını tartışmak değil, daha ziyade sorunların kavramsal ara bağlantısını tartışmaktır.' Bu çalışma, dünya mekanını merkez, kıyı ve yarı kıyı ülkelerden oluşan üçlü bir hiyerarşi içinde sınıflandıran birleşik bir sistem içinde işlev gören modern dünyamızı yöneten gerçeklerin bir yorumunu sunma girişimidir. Bu tez, Dünya Sistemi analizinin multidisipliner teorisinin üç çağdaş postmodern romana uygulanmasıdır: Cennet, Yağmur Ormanının Yayı Boyunca ve Bulut Atlası. Bu metinlerin her biri, makrokozmik Dünya Edebiyatının mikrokozmik bir temsilcisi olarak kabul edilir. Bu çalışma aynı zamanda Dünya Sisteminin entegrasyonunu destekleyen üç ana kutbu temsil eden Marksizm, Postkolonyalizm ve Yeni Tarihçiliğin uygulanmasını da içermektedir. Temel olarak, Marksizm, Dünya Sisteminin temel kavramlarını türettiği teorik çerçevedir. Her ikisi de kapitalist dünya ekonomisine yönelik doğrudan eleştirilerini paylaşıyor. Dahası, sömürge sonrası bir okuma eklemek, hegemonya mekanizmalarını açığa çıkararak ve Batı söylemini yapısöküme uğratmak analiz yelpazesini genişletmek için esastır. Tarih, üç romanın bel kemiğini temsil ettiğinden, çok sayıda Batılı işleyiş için bir kaynak faktörü temsil eden birikmiş bilginin güvenilirliğini araştırmak için Yeni bir Tarihsel okuma uygulamak çok önemlidir. Tez beş bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, çalışmanın teorik arka planını tanıtır; ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler, seçilen üç romanın tartışmalarını temsil eder; ve beşinci bölüm, bu araştırmanın karşılaştırmalı çalışmasını gösteren bir nihai finaldir.
Özet (Çeviri)
In today's world, national literature is not as significant as it once was; the age of World- Literature is overwhelming, and it is imperative to actively contribute to uncovering its value. From the various localities and nationalities, World-Literature is synthesised. Our world used to have boundaries, limits, and fixed paradigms. However, limits could be overthrown, confines could be destroyed, and paradigms could be changed. Traditional comparative literature has not fulfilled intellectual ambitions. It has been a relatively modest endeavour, primarily focusing on the West's literary production. Therefore, this study aims to contribute to the advancement of World-Literature, which clearly functions as a global system. Postmodern literary theorists endeavour to substitute narrow-scope comparative literature with a new version that responds to the escalating complexities of our modern lives. The purpose of this study is not to discuss the surface connections of aspects, but rather the 'conceptual interconnection of problems.' This study is an attempt to present an interpretation of the realities governing our modern world, which functions within a unified system that classifies the world's space into a triple hierarchy of Core, Periphery, and Semi-periphery countries. This dissertation is an application of the multidisciplinary theory of World-System analysis to three contemporary postmodern novels: Paradise, Through the Arc of the Rain Forest, and Cloud Atlas. Each one of these texts is considered a microcosmic representative of the macrocosmic World-Literature. This study also incorporates the application of Marxism, Postcolonialism, and New Historicism, which represent three main poles that support the integration of World-System. Fundamentally, Marxism is the theoretical framework from which the World-System derives its key concepts, as both share their direct criticism of the capitalist world economy. Furthermore, adding a postcolonial reading is essential to broadening the range of analysis by exposing the mechanisms of hegemony and deconstructing Western discourse. Since history represents the backbone of the three novels, implementing a New Historical reading is crucial to investigating the credibility of the accumulated knowledge that represents a source factor for numerous Western operations. The dissertation falls into five chapters. The first chapter introduces the theoretical background of the study; chapters two, three, and four represent the discussions of the three selected novels; and chapter five is a concluding finale that demonstrates the comparative study of this research.