Aloe djiboutiensis yapraklarının farklı solvent ekstraktlarının in vitro biyolojik aktivitesi
In vitro biological activity of aloe djiboutiensis leaves in different solvent extracts
- Tez No: 899356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, yakın zamanda Cibuti'de keşfedilen endemik bir bitki olan Aloe djiboutiensis'i potansiyel tedavi edici özelliklerine odaklanarak incelemektedir. Tıbbi bitkiler, özellikle Aloe cinsine ait olanlar, biyoaktif bileşikleri nedeniyle uzun süredir çeşitli kültürlerde kullanılmaktadır. Aloe djiboutiensis, çeşitli durumların tedavisinde geleneksel kullanımı ve az çalışılmış kimyasal bileşimi nedeniyle farklıdır. Bu bitkinin örnekleri Cibuti'nin Randa bölgesinden toplanarak botanik tanımlamaya tabi tutuldu. Biyolojik bütünlüklerini korumak için taze yapraklar toplandı, yıkandı ve dondurularak kurutuldu. Daha sonra bitkiden biyoaktif bileşikler elde etmek için distile su ve etanol kullanılarak solvent ekstraksiyonu gerçekleştirildi. Ekstraktların biyolojik aktivitesinin değerlendirilmesi iki bakteri türü (Staphylococcus aureus ve E. coli) kullanılarak agar ortamında difüzyon yöntemiyle gerçekleştirildi. Sonuçlar, Aloe djiboutiensis özlerinin bakteri üremesinin engellendiği alanlarla gösterilen antibakteriyel aktivitesini gösterdi. Bu umut verici sonuçlar, bu bitkinin Cibuti'de doğal tıp ve modern farmakolojideki tedavi edici potansiyelini göstermektedir. Bu araştırma, Aloe djiboutiensis'in farmakolojik özelliklerinin karakterizasyonuna katkıda bulunmakta ve böylece yeni terapötik ajanların tanımlanmasına ve tıp alanında gelecekteki uygulamalara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Aloe djiboutiensis, an endemic plant recently discovered in Djibouti, focusing on its potential therapeutic properties. Medicinal plants, especially those belonging to the Aloe genus, have long been used in various cultures for their bioactive compounds. A. djiboutiensis is of particular interest due to its traditional use in the treatment of various conditions and its little-studied chemical composition. Specimens of this plant were collected in the Randa region of Djibouti and subjected to strict botanical identification. Fresh leaves were harvested, washed and freeze-dried to preserve their biological integrity. Then, solvent extraction was carried out using different solvents such as distilled water and ethanol to obtain bioactive compounds from the plant. The evaluation of the biological activity of the extracts was carried out using two types of bacteria, Staphylococcus aureus and E. coli, by the diffusion method in agar medium. The results showed the antibacterial activity of Aloe djiboutiensis extracts, indicated by areas where bacterial growth was inhibited. These promising results demonstrate the therapeutic potential of this plant in natural medicine and modern pharmacology in Djibouti. This research contributes to the characterization of the pharmacological properties of A. djiboutiensis, thus leading to the identification of new therapeutic agents and future applications in the field of medicine.