Gottfried Wilhelm Leibniz felsefesinde bilgi teorisi ve mantık
The Theory of knowledge and logic in the philosophy of Gottfried Wilhelm Leibniz
- Tez No: 89936
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ GOTTFRİED VVİLHELM LEİBNİZ FELSEFESİNDE BİLGİ TEORİSİ VE MANTIK Kutsi Kahveci Danışman: Prof. Dr. Abdul kuddûs BİNGÖL 1999-Sayfa:214 Jüri: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Mantık formel bilim olmanın yanında diğer bütün alanlar içinde en önemli bir alet, bir metot durumundadır. Hele bu anlamda felsefe ile olan ilişkisi çok daha açık ve nettir. Denilebilir ki, felsefî düşüncenin yegâne metodudur. Halbuki yurdumuzda mantık konuları ile ilgili araştırmalar felsefî araştırmalara oranla çok daha az sayıdadır. Üstelik Aristoteles mantığına batı dünyasında erken dönemlerde başlayan tepkiler yurdumuzda henüz bütün detaylarıyla ortaya konulmuş değildir. İşte bu mülahazalarla, bu ilk dönem tepkilerini Leibniz modelinde ele alıp incelemeyi yararlı gördük. Leibniz'in bilgi teorisini mantık anlayışından soyutlamak uygun olmayacağı için bilgi anlayışını da araştırmamıza dahil ettik. Araştırmamız sonunda Leibniz'in rasyonalist anlayışa daha yakın olmakla birlikte zaman zaman Rasyonalizm ve Empirizm'i uzlaştırıcı bir tavır içinde olduğunu tespit ettik. Aristoteles mantığına hayranlığını hemen her zeminde dile getiren Leibniz'in, bu mantığın gelişen ve değişen bilim anlayışı karşısında geliştirilip, genişletilip mükemmelleştirilmesi yolunda gayretleri olduğunu gördük. Ayrıcan mantığın tabii dilden arındırılarak matematik gibi kurulması inancında olduğunu ve bunun içinde kendine özgü bir sistem oluşturduğunu, bu sistemin de cebirsel mantık ile modern mantığa temel teşkil ettiğini ve bolca malzeme hazırladığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ph. D. THESIS THE THEORY OF KNOWLEDGE AND LOGİC IN THE PHILOSOPHY OF GOOTFRİED Wl'LHELM LEİBNİZ Kutsi KAHVECİ Supervisor: Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL 1999-Page: 214 Jury: Prof. Dr. Abdulkuddûs BİNGÖL 'Logic'is a formal science and the most important method and instrument among other fields. Its relation to philosophy is more dovious and manifest in this sense. It can even be said in logic in our country are less in number than the philosophical researches. Besides, the early reactions to the Aristotelian logic and thought have not yet been exposed in details in our country. We have found it appropriate to analyze the early reactions through the Leibniz model, after these observations. As it is not proper to sum-up Leibniz's theory of Knowledge in our research. We have concluded in our research that Leibniz is more inclined towards the Rationalism and that he has sometimes adopted a conciliatory attitude towards bath Rationalism and Empirism. We have also seen that Leibniz, expressing his admiration of the Aristotelian logic whenever possible, has had his own effords to improve, broaden and render perfect this logic asconfronted by the changing and developing science. It can also be said that he argues that logic is to be builtIV like mathematics having been purified of the natural language and that it forms a peculiar system within it self; Another thing to say is that this system forms the basis of algebraical logic and modern logic and prepares an abundance of materials.