Bilgisayar kullanılan muhasebe sistemlerinde denetim
Auditing in computerized accounting systems
- Tez No: 89937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Yaşar Öz BİLGİSAYAR KULLANILAN MUHASEBE SİSTEMLERİNDE DENETİM Danışman : Doç. Dr. Reşat KARCIOĞLU 1999 -SAYFA: 144 Jüri : Doç. Dr. Reşat KARCIOĞLU Günümüzün en yetenekli ve en yararlı araçlarından biri olan bilgisayarlar, insan hayatı içerisinde bir çok alanda kendine kullanım alam bulmuştur. İlk görülmeye başladıkları 1950'li yılların hemen ardından 1960'larda da ekonomik hayat içinde işletmeler tarafından kullanımına başlanan bilgisayarlar, işletmeler içinde de en yoğun şekilde, sıkıcı ve yorucu muhasebe işlemlerinin yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla istimal edilmişlerdir. İşletmeler tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, geniş bilgisayar ağlan kurmaktan sadece birkaç masaüstü bilgisayar kullanarak işlemlerini yürütmeye kadar çeşitli oranlarda bu teknolojiyi barındırmaktadırlar. Bilgisayar teknolojisinin muhasebe işlemlerini yürütmekte bir araç olarak kullanılması, muhasebeyi temel yapı olarak değiştirmese de belge kavramım değiştirmesi ve bilgisayar kayıt ortamının farklılığı, muhasebe denetiminde klasik yolların yetersiz kalmasına neden olmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde bilgisayarların genel yapısı, işletme içinde genel olarak kullanımı ve muhasebeye olan etkileri ele alındıktan sonra ikinci bölümde genel olarak muhasebe denetiminden bahsedilip ardından elektronik bilgi işlem sistemlerinde denetim ve iç kontrol anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, bilgisayar kullanılan bir muhasebe sisteminde uygulanacak denetim teknikleri konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Yaşar Öz AUDITING IN COMPUTERIZED ACCOUNTING SYSTEMS Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU 1999- PAGE: 144+IX Jury : Assoc. Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU Computer that is one of the today's most capable and benefited tools, has found a wide application area in human life. Soon after their first appearal in 1950's computers started to be used by the firms in the economic life and in the most density they were used to ease accounting procedures which are boring and tiring. Organizations contain this technology in accordance with their types and need from a range of establishing wide computer webs to conducting their operations by a few personal computer. Despite the fact that the use of computer technology as a tool in conducting the accounting procedures does not change the accounting basicly, since it changes the file concept and because of the difference of the computer record setting, it caused classical ways of accounting auditing to be insufficient. In the first part of our study, after dealing with the basic structure of computers, general use of them in within the organizations and their effect to the accounting, in the second part, accounting auditing is explained generally and then auditing and internal control in the electronical information systems are focused on. In the third and last part, auditing techniques that are to be used in computerized accounting systems are dearth with. TOMfiMM&STOW EfflSESESE?