Dengeleme stratejisi bağlamında Özbekistan dış politikası: İslam Kerimov ve Şevket Mirziyoyev dönemleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Foreign policy of Uzbekistan in the context of balancing strategy: A comparative analysis on the periods of Islam Karimov and Shavkat Mirziyoyev
- Tez No: 899376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, Özbekistan Cumhuriyeti kurucu lideri İslam Kerimov ve reformist lideri Şevket Mirziyoyev'in dış politikaları arasındaki benzerlikler ve farklılıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, Özbekistan'ın kurulduğu günden günümüze kadar olan dış politikasını bütüncül bir şekilde analiz etmeyi hedeflemektedir. Temel dış politika stratejisi her iki lider döneminde de“dengeleme stratejisi”olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini neo-klasik realizm oluşturmaktadır. Buna göre“uluslararası sistem”dış politikaya etki eden ana değişkendir.“İç siyaset”ve“lider algısı”ise dış politikaya etki eden ara değişkenlerdir. Bu bağlamda çalışmada içerik ve söylem analizine dayalı nitel araştırma yöntemi uygulanacak ve Özbekistan'ın her iki lider dönemindeki uluslararası sistem, iç siyaset ve lider algısı bağlamında dengeleme stratejisi araştırılacaktır. Çalışmada Türkçe, İngilizce, Rusça ve Özbekçe literatür taraması kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the similarities and differences between the foreign policies of the founding leader of the Republic of Uzbekistan, Islam Karimov, and the reformist leader, Shavkat Mirziyoyev. In this context, the study aims to analyze Uzbekistan's foreign policy in a holistic manner from the day it was founded until today. The basic foreign policy strategy was determined as a“balancing strategy”during the periods of both leaders. The theoretical framework of the study is neo-classical realism. Accordingly, the“international system”is the main variable affecting foreign policy.“Domestic politics”and“leader perception”are intermediate variables that affect foreign policy. In this context, the study will apply a qualitative research method based on content and discourse analysis, and Uzbekistan's balancing strategy will be investigated in the context of the international system, domestic politics and leader perception during the periods of both leaders. Turkish, English, Russian and Uzbek literature review will be used in the study.