Aydın ilindeki bazı yabani böğürtlen genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik karakterlerinin belirlenmesi
Determination of phenological, morphological, and pomological characteristics of some wild blackberry genotypes in Aydin province
- Tez No: 899411
- Danışmanlar: PROF. DR. HUDAİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aydın ilinde bulunan bazı yabani böğürtlen popülasyonlarının fenolojik, morfolojik ve pomolojik karakterlerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın gerçekleştirilecek olduğu çalışma sahasına giderek gereken örnekler alınıp üzerinde incelemeler ve ölçümler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen incelemeler ve ölçümler sonucunda elde edilen bilgi ve bulgulara araştırma içerisinde yer verilmiştir. Araştırma, 2023 yılında Aydın ilinde ki 15 yabani böğürtlen genotipi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, genotiplerin fenolojik, morfolojik ve pomolojik karakterleri incelenmiştir. Fenolojik gözlemler sonucunda AK3 genotipi en erken çiçeklenen ve meyve olgunlaşma zamanına sahipken, AK14 en geç olgunlaşan tip olarak belirlenmiştir. Morfolojik özellikler açısından en uzun sürgün boyu AK12'de, en yüksek verim ise AK9 genotipinde tespit edilmiştir. Pomolojik değerlendirmelerde, meyve ağırlığı ve kalite parametreleri bakımından en üstün özellikler AK12 genotipinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the phenological, morphological, and pomological characteristics of some wild blackberry populations found in Aydın province. In line with this aim, samples were collected from the study area and various analyses and measurements were conducted. The information and findings obtained from these analyses and measurements are included in the study. The research was conducted on 15 wild blackberry genotypes in Aydın province in 2023. In the study, phenological, morphological, and pomological characteristics of the genotypes were examined. As a result of phenological observations, the AK3 genotype was identified as having the earliest flowering and fruit ripening time, while AK14 was determined as the latest maturing type. In terms of morphological characteristics, the longest shoot length was found in the AK12 genotype, whereas the highest yield was recorded in AK9. In pomological evaluations, the AK12 genotype exhibited the best characteristics in terms of fruit weight and quality parameters.